“A Love So Beautiful” ve “Put Your Head On My Shoulder” Yazarı Kore ve Tayland Uyarlamalarından Ücret Alamadı

618

İyi bir okul aşkını kim sevmez? “A Love So Beautiful” ve “Put Your Head On My Shoulder”, Çin dışında popülerliği artan bu türdeki son Çin dizileri arasında yer alıyor. Her ikisi de sırasıyla 2015 ve 2017’de yayınlanan yazar Zhao Qianqian’ın romanlarından uyarlanmıştır. 2018’de yayınlanan yeni eseri “The Sweet Love Story” de 2019’da “The Love Equations” ismiyle diziye uyarlandı.

Zhao Qianqian Romanlarının Kore ve Tayland Uyarlamaları

Zhao Qianqian’ın eserleri xiao (mini) dizi olarak da biliniyor çünkü kitaplarının Çince başlıklarının hepsinde xiao var. Dizi uyarlamalarının popülaritesi göz önüne alındığında, diğer ülkelerin hikâyeyi yeniden yapma haklarını alacaklarını duymak şaşırtıcı değil. Aslında, WEi’den Kim Yo Han ve So Joo Yeon’un 2017 yapımı “A Love So Beautiful”un Kore versiyonunda başrol oynadıkları doğrulandı. “Put Your Head On My Shoulder”un da Tay versiyonunun çekileceği bildirildi.

Yazarın bu nedenle çok para kazanacağını düşünebilirsiniz, ancak Zhao Qianqian kısa süre önce sosyal medyada para almadığını söyledi.

Gençtim, cahildim ve körü körüne sözleşmeyi imzaladım

“‘A Love So Beautiful’un Kore uyarlaması çekilecek. ‘Put Your Head on My Shoulder’ın da Tayland versiyonu çıkacak. Ama aslında her ikisi için de tek bir kuruş almadım gençtim, cahildim ve sözleşmeyi körü körüne imzaladım, ama yine de umuyorum popüler olabilmeleri için herkes onlara çok ilgi gösterir. Neden mi? Bu bir onur ve aynı zamanda işimi ve beraberinde gelen her şeyi sevmenin özverili bir yolu olduğu için mi? Hayır. Kitap satışlarını artırma şansı yüzünden, ben parayı seven kültürlü bir insanım.” Ayrıca kitaptaki bir yazarın âşık olabileceği her numaraya aşık olduğunu da belirtti.

Zhao Qianqian sadece sözleşme meselelerini gerekçe olarak göstermiş ve daha fazla ayrıntıya girmemiş olsa da, bazı internet kullanıcıları onun bahsettiği sözleşmenin, dizileri uluslararası olarak lisanslama hakkına sahip olan yerel platformlarla olduğunu varsayıyor.