Çin BL Dizileri Durdurulacak mı?

802

Basitçe söylemek gerekirse, 2019 Çin televizyon dizisi “The Untamed” Çin TV endüstrisinin seyrini değiştirdi. Çin’in LGBT’ye karşı katı duruşu nedeniyle, iki erkek arasındaki olası bir romantizmi ima eden hikâyeleri olan televizyon dizileri sansürcülerden asla geçemezdi, ancak bir BL romanına dayanan “The Untamed”, aksiliklere rağmen zirveye çıkmayı başardı.

Açıkçası, sansürcüleri atlatmak için, iki başrol arasında açık bir romantik ilişki hiçbir zaman ekranda gösterilmedi ancak ikisi arasında hayranları tatmin etmek için kesinlikle yeterli cinsel çekim vardı. Dizide kullanılan sahnelerin miktarı, Çin TV endüstrisine ulaşılması gereken yeni bir standardı ortaya koydu.

The Untamed” sayesinde, BL romanlarına dayanan birçok dizi çekiliyor ve 2021 bu yüzden”*Danmei yılı” oldu. Yaklaşan diziler arasında Arthur Chen ve Luo Yunxi’nin oynadığı “Immorality”, Fan Chengcheng ve Wang Anyu’nun başrollerini paylaştığı “Chasing the Light” ve Zhang Zhehan ve Gong Jun’un “A Tale of the Wanderers” dizisi var. Bazı kaynaklar, birçok ünlü aktörün, genellikle başarıyı garanti ettikleri için, BL dizilerinde rol almakla ilgilendiğini söylüyor. (Danmei, Çin menşeli bir edebiyat ve diğer kurgusal medya türüdür. Danmei tipik olarak heteroseksüel bir kadın izleyici tarafından yaratılır ve onlar hedeflenir. Terimin kendisi “güzelliğe düşkünlük” anlamına gelir ve kadın bakış açısından erkek-erkeğe ilişkilerin romantikleşmesini sembolize eder.)

Ancak internetteki bir söylentiye göre, BL dizilerinin çekimleri açıklanmayan nedenlerle durduruldu. Çinli internet kullanıcıları bu söylenti üzerinde bölünmüş durumda ve bazıları bunu gerçekten destekliyor.

Bir internet kullanıcısı, “Her halükârda birbirine âşık gibi davranan iki heteroseksüel adam görmek mide bulandırıcı.” dedi. Ama haber doğruysa hayal kırıklıklarını ifade eden birçok internet kullanıcısı da var. Birisi, “Mutlu olunacak bir şey yok. Onu yapmamak başka bir şey yapılmasına izin vermemek tamamen başka bir şey. Şanssımız yaver gitmezse bundan sonra bu dizilere hiç izin verilmez.” dedi.