Çin’den, Çin Vatandaşı Olmayan Ünlülere Bir Kısıtlama Daha

3021

Çin eğlence endüstrisindeki Hallyu(Kore içerikleri)yasağını, tarihi yasağını ve maaş sınırını duyduk. Son zamanlarda, bazı internet kullanıcıları tarafından vatandaşlık kısıtlaması olarak adlandırılan başka bir kılavuz dikkat çekti.

Çevrimiçi eğlence şovları daha yaygın hale gelmesiyle birlikte, varyete gösterilerinin içerik incelemesi için Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi (NRTA) rehberliğinde bir dizi kriterin yayınlandığı bildirildi. Bu kriterler programın türü, personel seçimi, sunum, kostüm ve set tasarımı, kelime seçimi vb. konuları kapsar. People’s Daily Online bunu kaba veya kaba olan eğlenceye karşı çıkarken şovların kalitesini yükseltmek ve olumlu bir kültürü teşvik etmek için bir hareket olarak adlandırdı.

Yeni düzenleme, çevrimiçi olarak yayınlanacak tüm eğlence programlarının NRTA tarafından belirlenen özel yönergelere uymasını gerektiriyor. NRTA  yapımcılar yönetmenler değer personel için yenşi sınırlamalr getirdi. Programlara “kaba kelimeler konuşan, kaba eylemler gerçekleştiren ve medeni olmayan taklitler yapan” ünlüler davet edilemeyecek. Ayrıca negatif dedikodulara maruz kalan ya da yanlış yönlendirme yapan ünlüler de bu sınırlamaya dâhil. Son olarak, düzenlemede “uygunsuz” yabancı uyruklu kişilerin Hong Kong, Makao ve Tayvan sakinlerinin içeriklerinin katı bir şekilde düzenleneceğini söylendi.

Bununla birlikte, yeni düzenleme neyin “uygunsuz” olduğunu belirleme konusunda net değil ancak bu yeni düzenleme potansiyel olarak Kris Wu, Crystal Liu ve Zhang Tielin de dâhil birçok Çinli yıldızı etkileyebilir. Yabancı uyruklu olanlar Kris Kanada vatandaşı, Crystal ABD vatandaşı ve Zhang Tielin İngiliz vatandaşı. Yabancı vatandaşlığa sahip olan ünlülerin listesinde Singapur vatandaşlığına geçmeyi seçen Jet Li ve Gong Li gibi ünlü örnekler de var.