Çinli Ünlülerden Bazılarının “Ejderha Kayığı Festivali” Kutlamaları

571

Bu yıl, Dragon Boat Festival (Ejderha Kayığı Festivali) 25 haziranda kutlandı!

Ejderha Kayığı Festivali Çinli bilgin Qu Yuan’ın yaşamını ve ölümünü anan resmi bir tatildir.

Qu Yuan başlangıçta Chu için bir bakan olarak atanmıştı ama daha büyük ve daha güçlü Qin Krallığı’nın ittifakını reddettiği için bu mevkiden alınır. Qin sonunda Chu’nun başkenti Yingdu’yu fethettiğinde general, 5 mayısta Miluo Nehri’ne kendini bırakır ve intihar eder.

Kasaba halkı Qu Yuan’ın vatanseverliğinden etkilenir ve hepsi onu kurtarmak için kayıklarına biner. Qu Yuan’ı kurtarma eylemi, bu festival sırasındaki ejderha kayığı yarışlarının başlangıcı olur. Cesedini arayanlar, onu bulamayınca balıkların ceset yerine pirinç yemesini umarak nehre yapışkan pirinç paketleri attılar.

Böylece, Çin halkı her yıl Qu Yuan’ın ay takviminin beşinci ayının beşinci gününde intihar ettiği gün pirinçli dumpling(Çin mantısı) (yani zongzi) yapmaya başladı.

Bu özel günü anmak için, herkes pirinçli dumpling yer, şarap içer ve ejderha kayığı yarıştırır.

Birçok Çinli ünlü bu özel tatili nasıl geçirdikleri hakkında sosyal medyada yeni fotoğraflar paylaştı.

Oasis’ten Xiao Zhan, pirinç dumplin fotoğrafını, herkese mutlu Ejderha Kayığı Festivali dileyen bir eskiz eşliğinde paylaştı.

Zhao Liying kendisine gelen pirinç dumpling’i gösterip iyi dileklerde bulundu.

Victoria Song selfie ile festivali kutladı.

Shen Yue dışarı çıkıp kendisine ziyafet çekerek festivlai kutladı.

Pirinçli dumpling içinde ne olduğunu merak edenler için de bu resmi ekleyelim. Kullanılan pirinç yapışkan pirinç. İçinde mantar, et ve fındık da bulunuyor.