Duan Xiaowei, Fotoğraflarını Kullandığı için Nana Komatsu’dan Özür Diledi

1279

“Youth with You 2” yetenek şovuna katılmadan önce, hevesli idol Duan Xiaowei Japon aktris ve model Nana Komatsu ile benzerlikleri olan Çinli bir internet fenomeni olarak zaten bir şöhrete sahipti. Duan Xiaowei, ilk değerlendirme turunda imrenilen Sınıf A’ya şeçildi ve şovda dans yeteneklerini sergilemeye devam etti. Ancak, geçmiş tartışmaları da onu takip etti.

35 yarışmacının elenmesi ile “Youth with You 2”nin 16. bölümü birçokları için üzücü bir gündü. Duan Xiaowei maalesef 54. sırada yer alan stajyerlerden biriydi. Ayrıca gösteri yayınlanmadan önce, internet kullanıcıları arasında dedikodu yapılan ilk yarışmacılardan biriydi.

Şubat ayının başlarında, Duan Xiaowei’nin benlerini Japon aktris Nana Komatsu’nun resmine eklediği ve herhangi bir açıklama yazmadan kendisiymiş gibi paylaştığı eski bir fotoğrafını keşfeden internet kullanıcılarının hedefi hâline geldi.

Bazı insanlar daha önce Duan Xiaowei ve Nana Komatsu arasındaki benzerliği yorumlamıştı. Yorumlar bölümünde, bunların Duan Xiaowei menajerinin yaptığını şeyler olduğu söylendi. Çıkış yapmadan önce bile çok fazla nefret yorumları almaya başladı ve bunlar gündeme getirildi. Bu olayın Duan Xiaowei’nin şovda sık sık düşük sıralarda yer almasında etkisi var gibi görünüyor.

Duan Xiaowei, yarışma katılımcılarının cep telefonu kullanması yasak olduğundan (bazı yarışmacılar gizlice kullanmalarına rağmen) yorumlara hiçbir zaman yanıt vermedi ve olay meydana geldiğinde zaten şovdaydı. Bölüm 16’da elendikten sonra olay için Nana Komatsu’dan özür dileyen bir açıklama yaptı: “Rekabet şimdilik geçici olarak sona erdi. Tüm “Youth with You 2” prodüksiyon temsilcilerine yarışma sırasında benimle ilgilendikleri için teşekkür ediyorum. Aynı zamanda, beni takip eden bazı tartışmaları açıklığa kavuşturmak istiyorum. Çok uzun süredir Nana Komatsu’yu takip ediyorum ve onu çok beğeniyorum.  Ancak geçen yıl eğitim sırasında uygunsuz davranışlarımla Nana Komatsu’nun orijinal fotoğraflarını düzenleyerek Weibo’ya yükledim ve yorumlar bölümünde açıklama yapmamam çok yanlış anlamalara yol açtı. Sorumluluğu üstlenmeliyim. Burada, Nana Komatsu ve internet kullanıcılarından en içten özürlerimi sunmak istiyorum. Bu olay herkesin yanlış anlamasına ve tatsızlığa neden olduğu için samimiyetle özür diliyorum, gelecekte daha dikkatli olacağım ve umarım herkes çocukça davranışlarımı affedebilir.”

Duan Xiaowei şöyle devam etti: “Çevrimiçi dolaşan diğer söylentilere gelince, hepsi uydurulmuş. Artık bu temelsiz söylentilere cevap vermeyeceğim. Son olarak, gösterinin kaydedilmesi nedeniyle sosyal medyaya bağlanmamın mümkün olmadığını söylemek istiyorum. Tartışmaya zamanında cevap vermedim. Herkesin bana olan öfkesini derinden anlıyorum, ancak bu olaylar nedeniyle aileme ve arkadaşlarıma yapılan kötü niyeti ve kişisel saldırıları kabul edemiyorum. Umarım herkes diğer kızlara daha nazik olabilir. Gençliğimde bulunduğun” için minnettarım (Youth With You’ya atıfta bulunuyor). Herkese minnettarım. Yeni Duan Xiaowei yolculuğuna çoktan başladı.”