EXO’dan Baekhyun, 30’larına Girerken İşe, Müziğe ve Hobilerine Karşı Cesur Tutumunu Paylaştı

437

EXO’dan Baekhyun, otuzlu yaşlarını W Kore’de bir fotoğraf çekimi ile kucakladı!

Sanatçı bu yıl 30 yaşına girdi. Önümüzdeki on yıl için Pandora’nın kutusunu açmak olasılıkları hakkında söyleyecek çok şeyi vardı. Baekhyun, solo sanatçı olarak sezgilerinden müzik felsefesine ve otuzlu yaşlarının özlemlerine kadar pek çok konuda düşüncelerini paylaştı.

Röportajının ilk bölümünde Baekhyun, solo olarak deneyimini yorumladı. “Geçen yıl W Korea’nın mayıs sayısında yer aldım. Dünmüş gibi geliyor. Fotoğraf çekimleri ile ilgili ne tür geri bildirimler aldım? Bakalım. “Köprücük kemiğiniz güzel mi?” Üyelerle her şeyi yapmak yerine tek başıma fotoğraf çekimi yapmak gibi pek çok şeyde yalnız olduğumu hissettiğim zamandı. Ama şimdi, iki solo albüm çıkardım ve her şeye oldukça alıştım çünkü yakında üçüncü albümümü de yayınlamayı planlıyorum.”

Baekhyun, geçen yılki kadar meşgul olduğunu itiraf etti çünkü durumun üstesinden gelmek ve mümkün olduğunca hayranlarının yanında olmak istiyor. “Dört dizi OST’sini söylememin nedeni, bunun insanların sesimi duymalarına izin vermenin bir yolu olduğunu düşünmemdi. Böylece diziyi ve Netflix izlerken yanınızda olduğumu hissedebilirsiniz.”

2020’de ikinci mini albümü “Delight”, “milyon satışı” olma yolunda inanılmaz bir dönüm noktasına ulaştı. Baekhyun 19 yılda bu rekoru aşan ilk solo sanatçı. Seo Taiji and Boys’dan Seo Taiji’nin ardından hem solo hem de grup olarak “milyon satış” unvanını kazanan ikinci sanatçıdır. Bunun üzerine, “Tura çıkamadığım dönemde çok pratik yaptım. “Delight”, “İyi gidiyorsun, sadece tempo tut ve çok çalışmaya devam et” diye düşünmemi sağlayan bir albüm.” dedi.

2020’de COVID-19 nedeniyle çoğu konserin iptal edildiği göz önüne alındığında, doğal olarak EXO üyeleri arasındaki en yaygın konuşma konularının performans göstermek istemesi, birlikte zaman geçirmeyi özlemeleri ve benzeri konular. Baekhyun, özlemlerini doyurmak için konser videoları izlemeye başladığını söyledi. Konserleri muhteşem yapmada hayranların ne kadar büyük bir rol oynadığını fark ettiğini paylaştı.

“EXO’nun çıkışının üzerinden 10 yıl geçtikten sonra, yaptığımız müzikte hangi yöne gitmemiz gerektiğini sık sık tartışıyoruz. Doğal olarak, müzik yazmaya ilgi duyan ve Chanyeol ve D.O gibi çeşitli türleri dinleyen üyeler çok şey paylaşıyor. Kai ve Sehun’u düşündüğümde özellikle de Sehun en sevdiğim bir şey, başlangıçta müzikle ilgili çok fazla fikir paylaşmamasıydı. Ama belli bir noktadan sonra fikirlerini paylaştılar, müzik dinlediler ve fikir edindiler. Bunu gördüğümde kesinlikle zamanın geçtiğini ve üyelerin şarkıcı olarak işlerine daha çok ilgi duyduğunu hissediyorum. Zaman geçse bile üyelerin iyi ve nazik olacağını düşünüyorum.”

Baekhyun’un bir ömür boyu çözülemeyecek bir bulmaca olduğunu düşündüğü müzik hakkında da söyleyecek çok şeyi vardı. Sanatçı hangi şarkının başarılı olacağını veya hangi trendlerin ortaya çıkacağını asla bilemeyeceğinizi söyledi. Paylaştığı ilginç bir hikâye, SM Entertainment’tan Lee Soo Man’in “UN Village” ilk kaydına nasıl yorum yaptığıydı. Ona “Müziğini 10, 20 yıl sonra dinlemek istiyorsan, biraz düzeltmen gerekiyor.”demiş. Baekhyun, buna karşılık olarak şarkı zamanın trendlerine uygun olursa insanların onunla ilişki kurmasının daha kolay olacağını düşündüğünü söyledi. Baekhyun, “Lee Soo Man, istediğim buysa devam etmem gerektiğini ama uzun süredir müzik yapan biri olarak yıllar geçtikten sonra dinleyebileceğiniz müziğin farklı olduğunu söyledi. Ve benim böyle bir şarkı kaydı yapmayı umuyor.” Baekhyun düşündükten sonra şarkıyı yeniden kaydetti.

Baekhyun’un ortaya koyduğu ek bir fikir de şu: Halk sürekli farklı müzik tarzlarını gördüğünden müzik endüstrisinde yer almayan kişiler zamanla farklı müzikler arasındaki kaliteyi ayırt etme yeteneği kazanıyor. Sanatçı şöyle dedi: “Bu nedenle, sürekli büyüyen zevklerle dinleyicileri kazanmak için en baştan akılda tutulması gereken en önemli şey şarkının ne kadar iyi yapıldığıdır. “Uzun süre dayanabilen” bir şarkı böyle yapılır.”

Sanatçı, son iki yıldır ses becerilerini geliştirmek için çok çaba sarf ediyor ve bunu biraz da güvensizliğinden yapıyor. “Popüler bir eşya düşünün. Zaman geçip tüm zayıf yönleri ortaya çıktığında, cilası gider ve orijinal değerine geri dönen bir ürünle kalırsınız. Daha önce, böyle olacağımdan korkuyordum. EXO’nun bir üyesi olarak popülerim ama aslında o kadar iyi şarkı söyleyen biri değilim, o hâlde ne yapabilirim? Hayranlar çok şey bekliyorlar ama ya bu beklentileri karşılayamazsam? Bu yüzden uzun bir süre araştırıp çalıştım.”

Artık Baekhyun otuzlu yaşlarına girdiğine göre, gerçekte kim olduğunu paylaşmakta da daha rahat görünüyor. “Zayıflığım mı? Tembelliğim. İşin garibi, tembel hissettiğim için bir şey yapmazsam, bu rahatlık sadece üç dakika sürer. Ondan sonra düşünmeye devam ederim. Bu yüzden o işi yapmak zorunda kalıyorum. Hava soğuk olduğunda, çalışma odasından ileri geri gidip gelmeye üşendiğim zamanlar oluyor. Ama ben sadece dışarı çıkıyorum. Sonra antrenmandan eve dönerken kendimi iyi hissediyorum çünkü ‘Hâlâ verimli bir gün yaşadım’ diye düşünüyorum. Ama evden çıkmam gerekiyorsa, her şeyi planladığımdan emin oluyorum, böylece her şeyi tek seferde halledebilirim. Eve dönüp tekrar gitmek zorunda kalmak kabul edilemez.”

Baekhyun’un otuzlu yaşlarındaki ölmeden önce yapılacaklar listesinde olan şeylerden biri de, TVXQ’dan Yunho’nun “Noir” albümünde sergilediği stile benzeyen hikâyeli bir müzik videosuna sahip olmak.

Listedeki bir diğer bir madde, amatör bir eSpor yarışmasında yarışmaktır. Hobisiyle ilgili olarak, “İnternette ‘League of Legends’ı seven biriyle çıkma. diye yazıldığını görüyorsunuz.” Ancak, dışarı çıkıp arkadaşlarla içki içmektense kapalı alanda oyun oynamak çok daha sağlıklı değil mi? Oyun oynamak başlı başına eğlencelidir ve aynı zamanda arkadaşlarınız arasında yoldaşlık kurar. Aynı hedefe sahip insanlar ekip çalışmasını birlikte oluştururlar ve bu hiçbir risk içermeyen basit bir görevdir. Arkadaşlarınla ​​bir iş kurmaya çalışmıyorsun sonuçta.”

Röportajı tamamlayan Baekhyun, “Umarım otuzlu yaşlarımda yeni şeyler denerim. Otuzlu yaşlarınıza geldiğinizde, bazıları “Vay canına, şimdiden mi?” bazıları “Gidecek daha çok yol var.” diyor. Benim için bunun sadece bir başlangıç ​​olduğunu hissediyorum. Becerilerimi geliştirerek ve sağlığıma dikkat ederek, uzun süre şarkı söyleyebilen bir kişi olarak kalacağım. Lütfen otuzlu yaşlarındaki Baekhyun’u dört gözle bekleyin.” dedi.