EXO’dan Baekhyun İlk Çıkışından Bu Yana Anılarını Paylaşıyor

2111

Exo’dan Baekhyun son sekiz yılda müzisyen olarak öğrendiklerini ve müzik için verdiği çabayı dürüst bir şekilde paylaştı.

K-Po’ta güçlü vokalistlerinden biri olarak bilinmesine rağmen, EXO üyesi özellikle ilk çıkış günlerinde kendinden ve yeteneklerinden her zaman emin olmadığını itiraf etti.

Baekhyun “Bir stajyer olarak kendime olan güvenimi kaybettim. Bu konuda iyi olan birçok insan vardı, bu yüzden şarkı söyleme becerilerimi gösteremedim.”diyor.

Şarkıcı “Profesyonel olabilme sürecinde bir an bile dikkatsiz olmamalı ve her şeyin mükemmel olması için tek bir ayrıntıyı bile kaçırmamak gerekiyordu. Müzik hakkındaki düşüncelerimi, müzikteki yeteneğimin ötesinde yenilemem gerekiyordu ”dedi.

SOLO FAALİYETLERİ
Hayranlara heyecan verici haberler veren Baekhyun, gelecekte solo bir albüm çıkarmaya devam etmeyi planladığını paylaştı. Ancak, mevcut küresel durumdan dolayı programı şu an itibariyle biraz belirsiz.

Baekhyun “Pek çok etkinliğimi yapamadım ancak herkes için zor bir süreç ve mücadele eden birçok insan var. Albümün hâlâ birçok yönden yapılacak çok şeyi var, ancak son solo albümümden farklı bir yönümü göstereceğim için bunu dört gözle bekleyebilirsiniz.” dedi.

Şarkıcı, geçen yaz yayınlanan ilk solo albümü “City Lights” üzerinde çalışırken isteklerini ve hedeflerini de anlattı. EXO üyesi “Geçmişten bir şehir popu gibi hissettiren bir şarkı söylemek istedim. Albümü kendi sesimle bestelemem daha anlamlı kıldı. Daha fazla insanın “Baekhyun’un böyle bir sesi var” diye düşünmesinin çok iyi olacağını düşündüm. İyi sonuçlar aldığım için mutluyum. ”dedi.

Baekhyun, iyi sonuçlarla ne kastettiğini daha da açıklayarak, “Çok olumlu geri bildirim aldım. Denediğim kadar ifade etmek istediğim sesi ve hissi fark eden insanlar vardı. Hayranlar sayesinde albüm satışları iyiydi.” dedi.

 BAEKHYUN’UN MÜZİK SEÇİMLERİ

Solo şarkılarının havasına ve genel sunumuna atıfta bulunan yetenekli vokalist, “EXO iyi dengelenmiş ve güçlü performanslar gösterdiğinden solist olarak biraz farklı görünmek istedim. Güçlü bir şeyden daha az güçlü olan silahım olduğunu düşündüğüm şeyi ortaya çıkarmaya çalıştım, böylece odak daha çok sesimin kendisinde olabilir.” dedi.

Baekhyun’a ayrıca “City Lights” stilinin zaten sevdiği ve rahat ettiği bir stil olduğu fakat yaparken zorlandığı bir şeyler olup olmadığı soruldu.

“İlk başta hoşlandığım bir şey gibi görünüyordu ve sonra daha iyisini yapmak için uygulamaya ve araştırmaya geçtim. Her zaman yaparım. Ben hep böyleyim. İyi olduğunuzdan ziyade istediğinizi yapmanız gerektiğine inanıyorum. Çok az şey başından beri iyi yapılır. “Çok zor, ama iyi” ile başlıyor ve bir noktada öğrenmek ve ustalaşmak çok heyecan verici ”dedi.

EXO İLE GEÇMİŞ ANILARINA BİR BAKIŞ

Şarkıcı ayrıca bir EXO üyesi olarak en unutulmaz anlarından bazılarına sevgiyle andı. Güçlü vokaline rağmen Baekhyun idol hayatı için gerekli olan dansta zayıf olduğunu söyledi.

Şarkıcı bu konuda “Biraz açgözlü hissettim ve “Dans edemeyen biri olarak hatırlanmak istemiyorum.”diye düşündüm. Neyse ki, ben ve benden sonra gruba katılan Chen’i üyeler sabah kadar çalıştırdılar. Kai, Chen’i aldı ve Sehun beni aldı. Kimin daha iyi öğrettiğini ve kimin daha iyi öğrendiğini görmek için yarıştık. Birlikte pratik yaparken çok geliştik.” dedi.

“Pratik mükemmelleştirir” ifadesinin 2016 yazında “Monster” öncesi ve sonrası performans becerilerinin kesinlikle geliştiğini paylaşan Baekhyun için doğru olduğu kanıtlandı. Baekhyun şöyle anlatıyor. “Koreograf Shim Jae Won, solo dansımı şarkının başına koydu. Aslında solo dans değildi ama beni cesaretlendirdi ve koreografisini yaptı, ‘Baekhyun, dansta iyisin, biraz daha fazla deneyebilirsin ve kendine güvenmelisin.’ dedi.”

Şarkıcı “O zamandan beri,“ Kötü bir dansçı değilim ”diye düşündüm ve solo dans ederken kendimi ifade etme konusunda güven kazandım. Bilmediğim ya da bastırdıklarımın özgürce ifade edilmeye başlandığı görülüyor.” diye ekledi.

 SUPERM HAKKINDAKİ DÜŞÜNCESİ

Şarkıcı ayrıca kısa süre önce SM Entertainment ve Capitol Music Group’un son projesi olan SuperM grubu için lider rolünü üstlendi.

Baekhyun “Geçen sonbaharda kariyerimize başladığımızdan beri Billboard 200’de çıkısı ilk sıradan yapan ilk Asyalılar olduk. ABD’deki bir röportaj sırasında, bir keresinde dedim ki, “Size başka bir K-Pop göstereceğiz.” İmkânsız görünen şeylerin gerçekleştiği zaman kelimelerin değeri göründüğünden başka anlamları vardır. Aynısı SuperM ekibi için de geçerli. Farklı grupların üyelerinin bir araya gelerek başka bir grup oluşturdukları kendi içinde yeni bir sistem bu. Böyle bir girişime birbirimizle sinerji yarattığımız bir aşamada yeni başladık. Buna dayanarak, K-Pop’u daha geniş bir şekilde tanıtmak istiyorum.” dedi.

SANATÇI OLARAK ÖĞRENDİKLERİ

Sektörde yaklaşık sekiz yıldır faaliyet gösteren bir sanatçı olarak Baekhyun, bir idol olarak çıkış yapmak ve bir sanatçı olarak uzun ve sürdürülebilir bir hayat yaşamaya devam etmek için neye ihtiyaç duyduğu üzerine düşüncelerini paylaştı.

“Bence anahtar, gerçekten ne yapmak istediğinizi bulmak. Trendleri veya diğer insanların ruh hâllerini süreç olmadan takip ederseniz yalnızca bir sanatçı olarak kalmak kolay olacaktır. Bununla birlikte, uzun süre var olan insanlara baktığımızda ne olursa olsun renklerinin net olduğunu göreceksiniz.” dedi.

Bu arada, EXO’dan Baekhyun’unun resimlerini ve tam röportajını W Korea’nın mayıs 2020 sayısında ve resmi web sitesinde bulabilirsiniz.