EXO’dan Chanyeol Solo Albüme Yeşil Işık Yaktı

652

Chanyeol, DICON ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda solo kariyerinden bahsetti. Önümüzdeki yıl bir sanatçı olarak neyi başarmak istediği sorulduğunda, “Bir solo albüm yapmak istiyorum. Bu yıl yapamazsam önümüzdeki yıl mutlaka yapmalıyım.” dedi.

Soloya doğru gidiyor

Bu, Chanyeol’ün solo kariyerini ilk kez halka açık bir şekilde dillendirmesi değil. Eylül ayında, sosyal medyada Chanyeol’den solo yapmasını isteyen hayranlara yanıt olarak sanatçı hayranlarına bunu şirketinden istemelerini söylemişti. Böylece EXO’nun bağlı olduğu şirketi SM Entertainment, bir albüm yayınına yeşil ışık yakacaktı. Bu istek işe yaramış olmalı çünkü Chanyeol, sonraki ay sayısız yapımcı ile stüdyoda kayıt yaparken görüldü. Devine Channel, Rothy gibi isimlerin şarkılarına da konuk oldu.

Albümle ilgili çok fazla somut detay yok ancak hayranlar, çıkış tarihi hakkında teori oluşturmak ve olası ipuçlarını incelemek için sosyal medyayı kullandı. Teorilerden biri albümün adı “LOEY” oldupu. Çünkü albümün ilgi görmeye başladığı sırada Chanyeol bazı Instagram paylaşımlarında yer alan baş harflere atıfta bulunmuştu. (LOEY, Chanyeol’un yapımcı olarak kullanıldığı takma ismi ayrıca ismi olan Chan-Yeol’deki Yeol’in tersten okunuşu.)

Chanyeol’ün solo olma kararı, ilk single’ı “SSFW”nin başarısı düşünüldüğünde mantıklı. Single, nisan ayında iTunes Uluslararası Listelerinde zirveye çıktı ve şarkıcının sesi eleştirmenlerden övgülerle olumlu eleştiriler aldı. “SSFW” şarkısının ismi “Spring Summer Fall Winter”ın baş harflerinin kısaltılmasıdır.

Sanatsal evrim

K-pop yıldızı, High Cut dergisine verdiği röportaj sırasında sanatını ve gelişme arzusuna değindi. “Diğer büyük sanatçılara bakarken, hayran olduğum şey ‘tutarlılık’. Yani, zaman geçse bile, kişinin müzikal eğilimi ve dünyası değişmeyecek. Ayrıca belirli bir alana ulaşmak için sürekli gelişmek, iyileştirmek ve onu kaybetmeden koruyabilmek istiyorum. Sanırım gitmek istediğim yol bu.”

Chanyeol, kendi solo müziğini, sanatını ve grup olarak EXO sanatını geliştirmek için kullanmak istediğini söyledi. “İlerleme kaydetmem gereken bir sürü yönüm var. Yapmak istediğim o kadar çok şey var ki, eğer hırslıysam hedef en tepe. Umarım yapmak istediğim şeyleri dünyaya göstermek için birçok fırsat bulurum ve umarım bu kararlılığımı kaybetmem.”

Chanyeol’ün solo müzik yayınlama kararı, EXO hayranları için daha iyi bir zaman da olamazdı. Yakın zamanda EXO üyesi Chen’in askere gideceği açıklanmıştı.

Reality TV yıldızı

Chen, bu ekim ayında askere gideceğini ve en az yirmi bir ay boyunca aktif üye olarak görev yapamayacağını onaylayan bir mektup yayınladı. Bu, hayranların en sevdikleri K-pop grubunu tekrar görmeleri için iki yıl beklemeleri gerektiği anlamına geliyor.

Chanyeol ise meşgul olacak. Solo müzik yayınlamanın yanı sıra, pop yıldızı “Heart 4 U” gerçeklik serisinde de rol alacak. KPop Herald, Chanyeol’ün Xiumin, Chen ve Suho’nun ardından dizide yer alacak dördüncü EXO üyesi olacağını bildirdi. Heart 4 U’nun tanıtımında Chanyeol şakacı bir şekilde ondan bahsetmeyi unutan Suho ile birlikte hayranları selamlıyor. Chanyeol daha sonra bir hasır şapka ve şortla bir doğa fonunun önünde durarak gösteriliyor ve sezon için potansiyel bir “doğa” temasına işaret ediyor. “Heart 4 U” 27 ekimde VLive’da prömiyer yapacak.

Chanyeol solo albüm yayınlarsa bu onu Lay, Chen, Baekhyun ve Suho’nun ardından solo çıkış yapan 5. EXO üyesi yapacak. Daha önce EXO üyesi Sehun ile birlikte EXO’nun bir alt grubu olan EXO-SC ile 2019’da çıkışını yaptı ve “What A Life” ve “1 Billion Views” isimli iki albüm yayınladı. Başta Goblin OST’si “Stay With Me” olmak üzere bir çok dizi için OST de seslendirdi.

EXO’dan şu an Xiumin, D.O, Suho ve yakın zamanda askere gidecek olan Chen ile birlikte grupta aktif olarak sadece 4 üye kaldı. Aktif üyelerden Baekhyun ve Chanyeol’ün de önümüzdeki yıl içerisinde askere gitmeleri bekleniyor.