EXO’dan Lay’in “LIT” ile Destansı Dönüşü

971

Çinli şarkıcı-söz yazarı ve yapımcı Lay Zhang, yeni albümü Lit’in birinci bölümü ile  büyük bir geri dönüş yaptı. Çincede lotus (lian) kelimesi fonetik olarak “Lit” ile sesteşdir. Lay lotus’a benzerliğini ve müzisyen olarak kahramanlığını tanımlamak için “Lit”i kullanarak akıllıca bir kelime oyunu yapmış. Şarkı aynı ismi taşıyan albüm ve sinematik dönem film temalı müzik videosu ile birlikte yayınlandı.

Bir basın açıklamasına göre Lay,  albümün ismi olan lotus’un  “Çamurdan büyüyen ve çiçek açan bir çiçek olarak tanınan kültürel bir simge.” olarak adlandırdı. Bu Lay’in albümü ile mükemmel bir mecaz oluşturuyor. İlki albümün iki kısım olarak yayınlanması ikiliğini, ikinci olarak ise geçmiş başarılarının ortasında yeni bir doğumu ve yeni bir sesi temsil ediyor.

MV, dünyanın en büyük açık hava filmi stüdyosu olan Çin’deki Zhejiang Hengdian World Studios’ta çekildi ve Forbidden City’nin tam ölçekli kopyalarına sahip. Sahnede 100’den fazla arka plan oyuncusu katıldı. Lit müzik videosunun efektlerini oskar ödüllü “Parasite” flimi de dahil “The Island”, “Along with the Gods”, ve  “Kung Fu Yoga” gibi filmlerin efetklerini yapan Dexter Studios yaptı. Dexter Studios ilk kez bir müzik videosu yapımında çalıştı.

Bildirildiğine göre, Lay müzik videosunda 10 milyon RMB (1,4 milyon USD) harcadı. Klibin çekimleri 6 aydan fazla sürdü. Lay’in videonun oluşturulması sırasında tüm süreçlere dahil olduğu açıklandı (Projeden sorumlu yapımcı, yapımcı, müzik yönetmeni başrol oyuncusu, müzik sözü yazarı, koreografi,müzik video yazarı) ve böylelikle Lay çok yetenekli bir sanatçı olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Lay ve ünlü Kanadalı yapımcı Murda Beatz ortak yapımı olan “Lit” geleneksel Çin enstrümanlarını, trap ve future bass ile birleştiriyor ve Lay’in daha önce keşfettiği her şeyden çok daha karanlık. Şarkı sözlerinde Lay, kendini lotus çiçeğiyle karşılaştırır ve dinleyicilere hangi zorluklarla karşılaşırsa karşılaşsın yükselmeye ve büyümeye devam etmeye kararlı olduğunu anlatır. Şarkının sözlerinde “Bir sonraki seviyede duruyorum/ Unvanımı almak için hazırım/ Herhangi bir pislik görmüyorum/ Lotus  çamurdan büyür ve çiçek açar/Hâlâ kendi yolumda yürüyorum/ Hiç arkama bakmadan/ Bir sonraki seviyeye adım atıyorum.

Çinli şarkıcı-söz yazarı ve yapımcı Lay Zhang modern tarz müzik ve dansı geleneksel sembolizm ve enstrümantallerle harmanlıyor. Antik Çin’de geçen videoda Lay askerlerinin darbe yapmak için bir araya gelerek isyan etmeleriyle tek başına yüzleşen bir imparator rolünü üstlendiğini görüyoruz. Klipte Lay tek başına ordu ile savaşmaya hazırlanır ve manevi hayvanı olan bir ejderhanın gücünden faydalanarak savaşı kazanır. Müzik videosu bilgisayarla yapılmış devasa bir ejderhanın sarayın merdivenlerinde duran Lay’in üzerine doğru eğilmesiyle son bulur.

Lay, günümüzün yüksek moda giysilerini giydiği yepyeni koreografinin serpiştirildiği oldukça sinematik savaş sahnelerinden oluşan “Lit” videosunda geleneksel teknoloji ve yenilikle birleştirerek eşsiz bir Çin gösterisi sunuyor.

Lotus çiçeğini videoda ve hatta koreografide de ön plana çıkararak görselleri şarkının başlığı ve temasına sadık tutuyor.

Albümün tamamını buradan dinleyebilirsiniz:

莲-Lit
玉-Jade
鹰-Eagle
水-H2O
飛-Fly
靈-Soul