Girls’ Generation’dan Taeyeon’un, Tanaka Hisakatsu ile Röportajı

4526

31 mayıs Girls’ Generation’dan Taeyeon’un 4 şehirde 7 performans sergilediği “TAEYEON JAPAN TOUR 2019 ~Signal~” ulusal turunun son performans günüydü. Onu Tokyo Uluslar Arası Forum Salonunda beş bin hayran karşıladı.

Tanaka Hisakatsu, “Taeyeon’un iki gecelik konserlerinin ilkini izledim. Bu, 5 haziranda çıkacak ilk solo mini albümü VOICE’taki yeni şarkıları dinlemek için bir fırsattı. Dinamik ve zarif,  ‘güzel ifadesi’ dinleyiciyi Taeyeon’un dünyasına çekiyor. Sessizliğin ve yalnızlığın güçlenmesini anlatan “Signal” parçası gibi yeni şarkılarını söylemeden önce biraz gergin görünüyordu. Bir grupla sahne alan Taeyeon’un pop şarkıları daha güçlü parçalar hâline gelmektedir.” dedi.

Konserden bir gün sonra Tanaka Hisakatsu, Taeyeon konserinin ikinci günü için hazırlanırken onunla röportaj yapmış. Tanaka Hisakatsu, Taeyeon’a turu ve Japonya’daki ilk solo mini albümü “VOICE” ile ilgili sorular sormuş.

Tanaka Hisakatsu: Bu canlı performansın sırasında “Voice” adlı yeni şarkını söylemeden önce sende gerginlik hissetmiştim ve Taeyeon gibi başarılı bir kariyere sahip olan birinin gergin olmasına gerçekten şaşırdım.

Taeyeon: Şarkılar dün çıktığından hayranların tepkisi konusunda gergindim. (Gülüyor.)

Tanaka Hisakatsu: Konserlerde bir müzik grubuyla beraber canlı olarak performans sergilediğinde pop şarkılarına rock n’ roll havası kattınız. Ortamın enerjisi gerçekten arttı.

Taeyeon: Bu grupla beraber performans sergilemek gerçekten çok eğlenceliydi. Bugünlerde müzik sadece türlerle sınırlı değil ve müzik şirketleri tarafından kısıtlanmadan birlikte çalışmak ve farklı sesler üretmek için birçok fırsat var.

Tanaka Hisakatsu: Geçen sene solo sanatçı olarak ilk kez Japonya’da “TAEYEON-JAPAN SHOWCASE TOUR 2018” adlı tanıtım turnesine çıkmıştın. Bu seneki konserlerin geçen senekilere göre daha farklıydı. Bu seneki konserlerin için ne gibi değişiklikler yaptın?

Taeyeon: Geçen seneki tanıtım turnemle bu seneki turnem arasındaki zaman diliminde solo sanatçı olarak kendim hakkında birçok şey keşfettim. “Kendimi yükseltince daha iyi bir kişilik yansıtacağım.” diyerek tanıtım etkinliklerime bakıyorum. Kendimle ilgili birçok şeyi fark ettim ve analiz ettim. Gelişmek için bir fırsattı ve sanırım bu konserler boyunca bu gelişmeyi gösterebildim.

Tanaka Hisakatsu: 2015’teki solo çıkışınızdan bu yana Kore’de üç mini albüm, bir tam albüm ve üç single (dijital dâhil) yayınlamanız şaşırtıcı ancak bu Japonya’daki ilk albümünüz. Mini albümünüz olan “VOICE” oluşturulmaya karar verildiğinde ne tür şarkılar yapmak istediniz?

Taeyeon: Bu bir solo albüm olduğundan şarkı sözlerinin kendi benliğimi içermesini istedim. Kendimi ifade edebileceğim şarkılar söylemek istedim.

Tanaka Hisakatsu: Junji Ishiwatari ve diğer söz yazarları, Taeyeon’un kalp atışlarına uygun güzel Japonca şarkı sözleri yazdılar ve sözler gerçekten de dinleyenlerin kalbinde yankılanıyor.

Taeyeon: Söz yazarları tam olarak söylemek istediklerimi yazdılar ve sözler çok güzeldi. Bu şarkılarla kuvvetli bir ilişki kurabilirim ve onlara çok bağlıyım. Şu an hissettiğim duyguları iletmek istedim.

Tanaka Hisakatsu: “Voice” adlı çıkış şarkın güçlü bir duygu karışımıyla dolup taşan kayıp bir ilişkiye dair bir şarkı. Teşvik olarak “your voice (sesini)” kullanıyor ama aynı zamanda sözler “You pushed me in the back/Therefore I can walk. (Beni geriye ittin / Bu yüzden yürüyebiliyorum.)” şeklinde devam ediyor. Bu aynı zamanda albümün ilk şarkısı. Ayrıca sözler senin ve hayranların arasındaki ilişki gibi de düşünülebilir.

Taeyeon: Bence çok fazla aşk çeşidi var. Kadınlar ve erkekler arasında dostluk ve sevgi var, ebeveynler ve çocuklar arasında sevgi var, birçok farklı türde var. Bir kişi bu sevgiyi nasıl alırsa yorumlaması kişiden kişiye değişir ama sanırım şarkı söylemek bunun hakkında.

Tanaka Hisakatsu: VOICE, çeşitli stil ve türlerde altı şarkı içeriyor ve sadece altı şarkı olsa bile tüm albüm tatmin edici. Bunun zor bir soru olduğunu biliyorum, ama en sevdiğin şarkı hangisi?

Taeyeon: En sevdiğim şarkı “Vanilla”. Şarkı dürüstçe duygularını ifade edemeyen bir kadının bakış açısından. Bence kadınların empati kurabileceği bir şarkı. Sözleri bakımından ise “Horizon”. “Horizon”u kaydetmek zordu. (Gülüyor)

Tanaka Hisakatsu: “Horizon” ile nasıl başa çıktın?

Taeyeon: Melodisinde gerçek bir atmosfer var, değil mi? Şarkımı çekici bir şekilde ifade etmek benim işim ama duygularım kayıt günü farklıydı. ‘Horizon’un verdiği his ile duygusal durumum uyuşmuyor. Çok ciddiydim. (Gülüyor).

Tanaka Hisakatsu: “Now, I’m not living for love / But you give me the love to live (Şimdi, ben aşk için yaşamıyorum / Ama sen bana yaşamak için aşkı veriyorsun)” bu şarkı sözleri gerçekten çok etkileyici.

Taeyeon: Ah, o bölümü çok seviyorum!

Tanaka Hisakatsu: Şarkıların hepsinde Japonca nüanslar vardı ve hepsi doğru ortamda güzelce yapılmış.

Taeyeon: Japonca şarkı sözleri anlayabileyim diye Korece’ye çevrildi ve oradan onları melodiye uydurma işini yaptım. Personelin yardımı ile şarkıları Japonca söyleyebildim. Kayıt sonrası canlı performanslar için anlamını daha fazla anlamak için şarkı sözlerini tekrar tekrar okudum. Bir dil engeli vardı ama bana inanılmaz sözler verdiler, ben de onları en iyi şekilde anlamaya ve söylemeye çalışıyorum.

Tanaka Hisakatsu: Konserdeki sunucu aracılığıyla Asya dâhil olmak üzere dünyayı gezmek istediğini söyledin.

Taeyeon: Girls’ Generation ile Asya turlarına çıktım ve üç yıl önceki solo çıkışımdan beri Asya turları yaptım. Asya’daki her yere tekrar gitmek istiyorum ancak henüz gitmediğim bir Asya ülkesi olduğunu sanmıyorum, ayrıca biraz daha uzakta olan hayranlarla da tanışmak istiyorum.

Tanaka Hisakatsu: Girls’ Generation’daki günlerinden beri Japon hayranlar tarafından uzun süredir seviliyorsun. Taeyeon’un Japon hayranları üzerindeki izlenimi nedir?

Taeyeon: Herkes çok duygusal ama ilk başta herkes saklıyor. Bundan sonra duyguların aynı anda ortaya çıktığı bir an oluyor. Ve o zaman ben de çok duygusallaşıyorum.

Tanaka Hisakatsu: Bir şarkıcı olarak sana göre en önemli olan şeyi söyleyebilir misin?

Taeyeon: Her şey sinyal verme, iletişim ve bağ kurmakla ile ilgili. Bir şarkıcı olarak değil aynı zamanda bir insan olarak da bunları yapmak önemlidir. Sosyal medya başkalarıyla iletişim kurmanın bir yoludur. Bir iletişim şekli ise şarkıdır ve sanırım size bir mesaj iletmek için müziği kullanabilirim. Şimdi Japonya’daki herkes için tam bir albüm yapmak istiyorum ve Asya’daki her yere gitmek istiyorum.