Haftalık Kilo Kontrolleri, Telefon Yok: Koreli Pop idollerinin Eğlence Ajanslarından Katlanması Gereken Şeyler

1067

K-pop yıldızlığına giden yolun sert ve acımasız olduğu bir sır değil.

Bu konu hakkında bazı idoller konuştu ve bu yılın başlarında, eski bir K-pop yıldızı, videolar kaldırılmasına rağmen karanlık geçmişiyle ilgili bazı ayrıntıları ortaya çıkarmak için Twitch’de bile yayın yaptı.

Erkek ve kadın stajyerler ayrı tutulur

SCMP Magazine’e göre, genç çaylaklar arasında romantizm kaynaklı dikkat dağınıklığının ortaya çıkmasını önlemek için, K-pop ajansları erkek ve kadın stajyerlerini ayrı tutuyor. Blackpink’ten Rose, 2017’deki bir röportajda erkek ve kadın stajyerlerin herhangi bir şekilde etkileşime girmelerine veya aynı alanda yalnız bırakılmalarına izin verilmediğini belirtmişti.

Bu nedenle, akşam yemeği saatleri kesinlikle planlanmıştır ve kadın stajyerlerin menajerleri, erkek stajyerlerin hiçbirinin ortalıkta kalmadığından emin olmak için etrafı kontrol eder. Hatta yoldan geçen erkek stajyerlerin görüşlerini kasten engellerler.

Bu kuralların ilk çıkışlarından sonra rahatladığı söyleniyor ve idollerin müzikal iş birlikleri yapmaları teşvik ediliyor.

Çıkmak Yok

Flört etmeme politikası şimdiye kadar halk tarafından da bilinmektedir.

Twice ve Got7’yi yöneten JYP Entertainment, sanatçılarının ilk çıkışlarından üç yıl sonrasına kadar çıkmalarını engellemesiyle ünlü. Kurucu Park Jin-young şöyle bir tweet attı: “İlk çıkıştan sonra arkadaşlarıyla buluşmamalarını ve sadece üç yıl boyunca çalışmaya odaklanmalarını tavsiye ediyorum.”

2015 röportajında şöyle açıkladı: “Sadece üç yıl. Ondan sonra erkek arkadaşlarını getirmekte özgürler ve onlara akşam yemeği ısmarlardım.”

Bu kurala yaygın olarak atıfta bulunulmaktadır ve birçok JYP idolüne üç yıllık geri sayımlarının ne zaman biteceği sorulmuştur. 2016’da Koreli kız grubu Wonder Girls şöyle bir şaka yaptı: “Artık herhangi biriyle çıkmakta özgürüz. Bu yüzden eğer herhangi bir ilginiz varsa, bizi arayın, bize mesaj atın, her neyse, teşekkür ederim.”

Telefon Yok

Cep telefonları dikkat dağıtıcı olarak görüldüğünden, K-pop idolleri bir müzik şovunda birinci olana kadar telefonlarına erişimlerinin önlendiği söyleniyor.

2016’da GFriend kız grubu bir Güney Kore müzik yarışması programında bir müzik şovunu kazandıktan sonra artık kişisel telefonlarına sahip olduklarını söyledi.

SNSD’den Tiffany Young da 2018’de Zach Sang Show’a katıldı ve grup ilk kurulduğunda üyelerin cep telefonlarına sahip olmadığını, ABD’deki ebeveynleriyle görüşmek için halka açık bir telefon kullanması gerektiğini itiraf etti.

Sıkı diyetler ve haftalık kilo kontrolleri

Şubat ayında BTS, The Tonight Show’a katıldı ve üye RM’nin, herkese tuvalete gideceğini söyleyip dört dakikada jajangmyeon yemek için dışarı çıktığı “siyah fasulye olayını” paylaştı.

Ve YouTube’un orijinal serisi BTS: Burn the Stage’de RM, kendisinin ve grup üyesi V’nin peşlerinden gelen siyah bir minibüs fark ettikten sonra dondurmaları ceplerine koyduklarını söyledi. “Ajanstan birinin olabileceğini düşünüp korktum. Biz de dondurma yemiyormuşuz gibi davranmak için dondurmayı cebimize soktuk.” dedi.

K-pop idolü olmak isteyenler de haftalık ağırlık kontrollerine tabi tutuldu ve kayıtları halka açık bir şekilde sergileneceği için bir tür Açlık Oyunu’na dönüştü.

Rainbow kız grubunun bir parçası olan aktris Kim Jae-kyung, 2015 yılında ajanslarının haftalık kilo kontrolleri yapacağını ve rakamları halka açık bir şekilde sergileyeceğini paylaşmıştı. Bu durum, olabildiğince fazla kilo vermeye çalışan “tırnaklarını kısa kesen, defalarca tuvalete giden ve yediklerini tüküren” grup üyeleri için çok fazla stres yarattı.

2018’deki V Live’da Twice’dan Momo, aşırı ve sağlıksız bir kilo verme planıyla bir haftada 7 kilo vermesi gerektiğini itiraf etmişti. Japon yıldızı sadece bir küp buz yiyerek spor salonuna giderdi.

Bu onu, “tekrar uyanamayacağımdan korktuğum için” uyumak için ağladığı noktaya kadar travmatize etti.