Hayranlar Ünlülerin Balmumu Figürlerini Taciz Ediyor

421

Ünlüleri taciz eden ve takip eden aşırı hayranların hikâyelerini duymak alışılmadık bir şey değil, ancak balmumu figürlerinin bile aynı eylemlerle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı. Popüler Çinli aktör Yang Yang bu talihsiz durumu yaşadı ve 17 kasımda bir internet ünlüsünün balmumu figürüne uygunsuz bir şekilde aşırı dokunduğunu gösteren bir video yayınladıktan sonra bu kişi internette oyuncuya saygısızlık ettiği için sıcak tartışmanın merkezi hâline geldi.

Romantik dizi “Love O2O”daki performansıyla patlayan Yang Yang, hemen popülaritesini artırdı ve bir erkek tanrı olarak adlandırılmaya başlandı. Büyük bir hayran kitlesi ve etkinliği ile Şanghay’daki ünlü balmumu figür müzesi Madame Tussauds’nun onu balmumu figürünü yapması için yeterli oldu.

Balmumu figürü, Yang Yang’a o kadar çok benziyordu ki internet ünlüsünün balmumu figürünün göğüslerine dokunup ellerini elbisesinin içine kaydırdığı canlı yayın yapmasına neden oldu. Bu kişi, figürün elbisesinin düğmelerini açarak ve vücudunu hissetmek için elini aşağı kaydırarak devam etti. Ayrıca, “Dürüst olmak gerekirse çok utangacım.” dedi.

Bu tür davranışlara dayanamayan bir internet kullanıcısı, ona sertçe cevap verdi ve “Ellerin daha edepli olabilir mi?” diye yazdı. Buna yanıt olarak internet ünlüsü utangaç görünen ve somurtkan bir emoji ile birlikte “Kaşıntılı eller” yazdı.

Bu ünlü balmumu figürüne zarar vermemesine ve dokunmada da kısıtlama olmamasına rağmen, internet kullanıcıları, internet ünlüsünün eylemlerinden son derece rahatsız oldular ve üzgün hissettiler. “Sanat takdir edilmeli ve lekelenmemelidir.” dediler; “Kamusal alanda eylemlerinizin farkında olun.” “Balmumu figürüne biraz saygı duy, ne yapıyorsun.” “Bu çok iğrenç, kusacağım.” diye yazdılar.

Yang Yang’ın hayranları bu tür bir saygısızlık yaşadığı için idolleri için üzüldüler. “Paylaşmayı bırakın, Yang Yang’a biraz saygı gösterin.” yorumunu yaptılar.

Video trend olurken bu, balmumu figürünün bu tür eylemlerle ilk karşılaşması değildi. Daha önce bir internet kullanıcısı, hem Lu Han’ın hem de Kris Wu’nun balmumu figürleriyle fotoğraflarını paylaşmıştı. Ziyaretçiler Lu Han’ın balmumu figürünü o kadar çok öptü ki dudaklarındaki boyalar sonrasında silindi hatta gelinlik giyen bir kadın Kris’in balmumu figürüne evlenme teklif etti.