Her Şey Oğlu İçin

1865

Muhammad Luqman Shariff, nasi lemak’ı (Malezyaya has bir yemek) paketleyebildiğinde bu on dokuz senede dönüm noktası ve ailesi için bir umut ışığıydı.

Baba Mohd Adli Yahya oğlu için: “Biz yanında olamadığımız zaman başına ne gelecek diye çok endişeleniyoruz.” diyor. “Nasıl hayatını idame ettirir ona kim bakar, hep bunları düşünmekteyiz.”

Luqman otizmi ve nonverbal (Sözlü iletişimin olmaması demek.) biri. Adli oğlunun iş bulma ihtimalinin düşük olduğunu bilincindeydi. Kaldı ki pek çok ülkede üniversite mezunları bile işsiz.

Yeni yeni yürümeye başlayan oğluna konulan otizm teşhisi Adli ve oğlu arasında devasa bir duvar oluşturdu, büyük bir hayal kırıklığına da yol açarak elbette.

Adli oğlunu katı bir biçimde disipline sokar, bugün de bir perde onu yalnız bırakmaz.

Otizm hakkında bilgisi olmadığından oğlunun başına geldiğinde kendini çaresiz hissediyordu.

İlişkileri zamanla düzelse de baba oğluyla ilgili hatalarını telafi etmeye var gücüyle çabalama kararı alır.

2016 senesinde karisi Nozilan Muhammed’in de desteğini alan baba Adli, Malezya halkının otizm konusunda farkındalık kazanması ve bilgilenmesi maksadıyla sosyal yardım projesi aracılığıyla Otizm Kafe Projesi’ni hayata geçirdi.

İşte böylece 2016 senesinde yüksek gelirli işini bırakıp oğlunun temel beceriler edinmesi ve bağımsızlık düzeyine ulaşması için gerekli mekânı sağlayan yemek şirketi olan bu kafeyi açtı.

Aynı zamanda sosyal girişim olan Otizm Kafe Projesi, diğer otistik gençlere de yemek hizmeti vermekte ve halk arasında Otizm Spektrum Bozukluğu’na (ASD) farkındalık sağlama amacı gütmektedir.

En mühimi proje sayesinde baba Adli’ya oğlu Luqman’ın ihtiyaç duyduğu kaliteli zaman geçirme, onu daha yakından tanıma ve ona gelişmesinde yardımcı olma olanağı sağladı.

Adli, yemek dağıtımı dışında ve nasi lemak satacak ufak dükkânlar açmayı planlıyor. Bu sayede Luqman daha fazla etkileşime girip hakla iç içe olacak.

Baba, bu çabalar sayesinde otizmin halk tarafından daha iyi anlaşılmasını ve kabul görmesini umuyor.  “Halkın bizi, ebeveynleri ve özel gereksinimi olan bireyleri anlamasını istedim. Onları üretemeyecek kimseler olarak görmek inanın bu çocuklar için hiçbir yarar sağlamaz. Ama onlara potansiyeli olan bireyler olarak bakarsanız bu yepyeni kapılar açar.”

İşte projenin resmi Facebook hesabı:

https://www.facebook.com/Autismcafeproject/