Ito Kentaro’nun “Withonline” Röportajı

590

Ito Kentaro’nun “Withonline” ile yaptığı söyleşiden bazı kısımları sizin için çevirdik.

Soru: Yorulduğunuz ya da güveninizi kaybettiğiniz zamanlarda nasıl yenileniyorsunuz?

Cevap: Yenilenmek istersem başka bir dünyaya dalar giderim. Genelde bu benim için film izlemek demektir. Özellikle macera filmlerini severim. Film izleyip o dünyaya dalmak bana birçok şeyi unutturur.

Soru: Anladım. Kendinizi toparlayamazsanız işte de özel hayatta da işler yolunda gitmez. Bu sorunları nasıl çözdüğünüzü anlatır mısınız?

Cevap: Pekâlâ. Bence herkesin kendini kötü hissetmesi ile ilgili bir sebep vardır. “Şunu yap!” demek de o kadar kolay değil. Ben de elbette insan olduğum için hata yapıyorum, toparlanmak da kolay olmuyor. Benim durumumda, değiştirmeye zorlamam, kendimi zamanın akışına bırakırım. Bence kendini kötü hissettiğinde önemli olan bir şeyler yapmak değildir, zamanın akışına kendini bırakmandır. Ve bu durumdan kurtulmayı başarırsam, “Hey. Bu da neydi?” derim. Yani bu tip zamanlarda endişelenmem.

Soru: Peki kolay kolay moraliniz bozulur mu yoksa bu pek olmaz mı?

Cevap: Çok fazla olmaz ama tabii ki moralimin bozulduğu zamanlar da olur. Tuhaf bir sesle çıkarırım, yenilenmiş hissederim ve biter.

Soru: Bu tuhaf sesi nerede çıkarıyorsunuz?

Cevap: Arabamda. Böylece kimse sorun yaşamıyor, gayet güvenlin. Gerçi menajerim şok oluyor. (Gülüyor.) Ama son zamanlarda sesi emen bir kavanoz olduğunu keşfettim. Ne kadar yüksek sesle bağırırsam bağırayım, çok tatlı bir ses çıkıyor. Arabanız yoksa size bunu öneririm. (Tekrar gülüyor.)

Soru: Düzeltmek istediğiniz ama düzeltemediğiniz bir şey var mı?

Cevap: Bunu ilk defa söyleyeceğim. Olur mu? Lütfen garipsemeyin. Hani çubuk dondurmalar vardır. Dondurmayı yiyip bitirince çubuğu boğazıma dokundurmadan kendimi rahatlamış hissetmiyorum.

Soru: Ne?

Cevap: Çok saçma değil mi? Bu alışkanlığımı düzeltmek istiyorum. Çubuğu öksürmeden çıkarmayı denedim ama kendimi rahatsız hissettim. Sonra başka bir dondurmayı kendi tarzımda tekrar yedim. Eğer beni bunu yaparken görürseniz  bana “Rahatladın, değil mi?” sormanızı isterim. Bu hikâyeyi anlatınca canım dondurma istedi.

Soru: Sadece izleyince bile kendinizi enerjik hissettiğiniz biri var mı?

Cevap: NORD grubundan Shina Taisei. Çok doğal biri, ondan gözlerimi alamıyorum. Onu izlerken kendimi enerjik hissediyorum ve sorunlarımın bir önemi yokmuş gibi geliyor.