K-Drama Kahramanı Hyun Bin Nasıl Bir Ülkenin Takıntısı Haline Geldi?

1461

İnsanları evde kalmaya zorlayan karantinanın ortasında Filipinliler iyi haberlerin tadını çıkarmaya başladı. Smart Communications, Güney Koreli aktör Hyun Bin’i kampanyalarının yeni yüzü olarak sundu. Smart’ın “Crash Landing on You” yıldızıyla bir araya gelme kararı, Kore dizi sektörünün Filipinli izleyiciler üzerinde nasıl önemli bir etki yarattığını yansıtıyor.

Hyun Bin’in yüzü olduğu Smart’s “Simple. Smart Ako” kampanyası Smart’ın Uzun Süreli Gelişim kapasitesine ve mobil veriye video izleme, oyun oynama ve sosyal medya gibi özellikler sunan Giga Promo’yu kullanan kullanıcılara odaklanıyor.

Karantina nedeniyle daha çok internet kullanıcısı esnek çalışma saatlerinde çalıştığı için, Smart evden çalışan ve okuyan insanlar için daha fazla veri seçeneği sunmak için Giga Promo hizmetlerini artırmayı planlıyor.

Kampanyayı resmi olarak başlatmak için yapılan dijital basın toplantısında Smart yöneticileri Hyun Bin’in telekom deviyle mükemmel bir uyum sağladığını ifade ettiler. Sonuçta, Hyun Bin’in Filipinler’de dizileriyle ulusal bir fenomen hâline gelmişti. Aralık 2019’un ortasında yayınlandığından beri “Crash Landing on You” Netflix’in ülkedeki en popüler yayın akışı listelerinde en iyi 10 şovunda yer alıyor.

16 bölümlük dizide bir şekilde yolları kesişen sevgililerin hikâyesini ele alıyor:  Güney Koreli kadın Yoon Se-ri (Son Ye-jin) ve Kuzey Koreli asker Ri Jeong-hyeok (Hyun Bin), Yoon Se-ri yanlışlıkla Kuzey Kore topraklarına yamaç paraşütü yaptığında yolları kesişiyor. Hikâye anlatımı ve karakterleri, özellikle dizinin ana karakterleri arasındaki güçlü kimya nedeniyle uluslararası alanda övgüler aldı. Kablolu televizyonda üçüncü en yüksek reyting alan Kore dizisi oldu. (Yayıncı TVN için tüm zamanların en yüksek reyting alan dizisidir.). Variety bile bu diziyi Netflix’teki en iyi uluslararası dizilerden biri olarak adlandırdı.

Filipinler’de, diziye verilen tepkiler son derece coşkuluydu. Kore dizileri uzun zamandır Filipin kültürünün bir parçasıydı ancak “Crash Landing” kendisini Filipinin favorisi olarak ayırıyor. Dizinin Filipin uyarlamasının olacağı açıklanması ve sosyal medyada yüzlerce *memeye ilham vermesi durumunda dizinin karakterlerini kimin oynayacağına dair hayranların oluşturduğu bir sürü kadro var. (*meme: İnternet fenomeni, İnternet geyiği, meme ya da mem, İnternet üzerinde anonim olarak genellikle popüler resim, video, kelime ya da cümleler şeklinde yayılan ve geniş kitlelerce manası bilinen olgulara verilen isim.)

Hyun Bin ise oyunculuğu için özellikle seçildi: Oyuncu, onurlu ve romantik Kaptan Ri olarak, kurgusal bir dizi kahramanının en iyi özelliklerini göstermeyi başardı. (Filipin hükümeti,  karantinayı duyurduğunda, Facebook’ta Kaptan Ri onları yönetiyorsa kontrol noktalarından geçmenin hiçbir sakıncası olmayacağına dair memler dolaştı.) Smart, Hyun Bin merkezli kampanyasını açıklamadan sadece birkaç gün önce, yerel perakendeci Bench, Hyun Bin’in de uluslararası destekçilerin kadrosunun bir parçası olacağını söyledi.

Koreli bir süperstarla çalışmanın usta bir iş kararı olması bir yana, Smart’ın üst düzey yöneticileri arasında hem diziye hem de Hyun Bin’e gerçek bir hayranlık duyulduğu açık. Hyun Bin’in geçen nisan ayında imzaladığı sözleşmeden sonra, Smart ekibi başlangıçta reklamı denetlemek için Güney Kore’yi ziyaret etmeyi planlamıştı ancak uluslararası seyahat yasağı nedeniyle bu gerçekleşmedi.

Basın toplantısında gülerek konuşan Alfredo Panlilio, “Karım çekime yardımcı olmak için gönüllü olmak istedi.” dedi. Panlilio Smart’ın başkanı ve CEO’su ve PLDT’nin baş gelir yetkilisidir. Ekip, çekimle ilgili ve kampanyanın geri kalanında uzaktan çalışmak zorunda kalırken, böylece teknolojinin iletişimde çok fazla boşluğu nasıl köprülediği de gösterildi.

Hyun Bin’in kampanyasının son derece başarılı bir şekilde başlatılmasının ardından (Mayıs ayında kampanya dijital kanalları aracılığıyla yayınladıktan sonra yıldızın tüm reklamı paylaşıldı ve sosyal medyada viral hâle geldi), hayranlar bunun telekomikasyon firmalarının Filipinler’e Güney Kore idollerini getirmesinin bir başlangıcı ​​olup olmadığını merak etti.

Panlilio kesin bir cevap vermedi ama şu ipucunu verdi: “Hyun Bin yalnız kalırsa yalnızlık çeker.”