K-pop Hayranları Neden Yıldızların Fotokartları için Çıldırıyor?

389

Grup tişörtleri, mağazacılığın tamamen farklı bir düzeyde yapıldığı K-pop dünyasında modası geçmiş durumda. Özellikle popüler olan ürün türleri neler? Cevap K-pop hayranlarını çıldırtan cüzdan boyutunda fotoğraf kartlar. En son trend koleksiyon kartları, genellikle albümlerde bulunan veya ürün paketlerinde hediye olarak gelen K-pop yıldızlarının küçük boyutlu fotoğraflarıdır.

Aynı albümün birden çok versiyonunda, hayranların genellikle özel klasörlerde düzenlediği, telefonlarında sakladığı veya sergilediği tek bir müzik albümünün yüzlerce fotoğraf kartı vardır. Örneğin, bir “NCT 2020” albümü satın alırsanız, içerideki 23 üyeden bazılarını içeren bir avuç dolusu fotoğraf kartı çıkacaktır. Army Bomb olarak bilinen bir BTS lightstick satın alırsanız, yedi üyenin her birinin fotoğraf kartını da almış olursunuz.

Bir hayran, en sevdiği üyelerin fotoğraf kartlarını bir albümde alacak kadar şanslı değilse, sosyal medya sitelerine veya fotoğraf kartı ticareti ve satışına adanmış çeşitli forumlara gidebilir. Hayranlar internette, K-pop yıldızlarının fotoğraf kart şablonlarını bulabilirler. Bu şablonlar yeni sürümler çıktıkça içerik oluşturucular tarafından düzenli olarak güncellenirler.

Bu trend ilk olarak Girls’Generation’ın 2010 tarihli albümü “Oh!”a dayanıyor.

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde yaşayan 34 yaşındaki bir K-pop hayranı olan Heather Crabb, öncelikle kadın K-pop gruplarının fotoğraf kartlarını topluyor ve “Oh!” albümündekiler de buna dahil.

Crabb, “İlk baskı (Oh! albümü için) farklı bir tasarıma sahipti, kartın dışında beyaz bir kenarlık vardı ve bazı üyelerin kartlarındaki fotoğraf, ikinci kenarlıksız sürümden farklıydı. Bunlar çok nadirdir ve albümün sonraki baskılarında grup fotoğraf kartları ile değiştirilmiştir. Beyaz kenarlı kartlar 2012’de yaklaşık 60 dolar ile 100 dolar arasında satılıyordu. Bugünlerde hâlâ bulabileceğiniz ürünler de daha fazla değilse neredeyse aynı fiyata satılıyor.” dedi.

Crabb’ın şimdiye kadar harcadığı en yüksek para T-ara grubunun “2014 Season’s Greetings Calendar”la birlikte gelen Jiyeon’unun fotoğraf kartı için ödediği 165 dolar. Aynı hafta, aynı kartın 300 dolara satıldığını görmüş.

Pek çok hayran birçok sanatçının fotoğraf kartlarını toplarken, California, San Diego’da yaşayan 26 yaşındaki bir hayran olan Nicole Tacos, kısmen birçok sanatçıya odaklanmanın çok zor olacağı için yalnızca belirli bir grubun üyesini veya bir bütün olarak herhangi bir K-pop grubu için fotoğraf kartı setlerini almaya çalışıyor.

Tacos şu anda Ateez’den Yunho, Stray Kids’den ’Bang Chan, Seventeen’den S.Coups ve NCT’den Yuta’yı içeren kartlar topluyor.

“Koleksiyon yapmaya devam etmemi sağlayan şey, en sevdiğim üyeyi kariyerinin her döneminde görebilme duygusu. Bu benim için bir tür hatıra. Müzik, hayatımın büyük bir parçası ve K-pop hayatımdaki bir dönüm noktasının çok önemli bir parçası.”

28 yaşındaki Kanadalı bir hayran olan Lex Armstrong’un 1000’den fazla fotoğraf kartı var. Armstrong, istediği kartları alabilmak için albümler için ön sipariş veriyor. “Koleksiyona devam ediyorum çünkü satıcılarla bulduğum topluluktan ve nadir kartların peşinden koşmaktan zevk alıyorum.” diyor.

Bir masaj terapisti ve öğrencisi olarak Armstrong, bir dizi NCT ve SuperM üyesi Taeyong’un fotoğraf kartlarının izini sürmek için maliyetli ama değerli bir girişimde bulundu ancak şimdi hepsine sahip olduğu için gelecekteki çok daha uygun fiyatlı sürümleri almaya odaklanabiliyor.

Kaliforniya’da yaşayan 19 yaşındaki BTS hayranı Kimberly Gutierrez için fotoğraf kartları almaya harcanan bağlılık, zaman ve para, depresyondayken BTS’i keşfettiğinden beri K-pop’un onun için yaptıklarının bir göstergesi.

Gutierrez, “Verdiğim en iyi karardı. Hayatımı kurtardılar. İntihar edecektim ama BTS’i dinlemek beni mutlu etti ve yaşamaya devam etmek istedim. Fotoğraf kartları toplarken ve K-pop dinlerken hiç bu kadar mutlu olmamıştım.” dedi.

Teksaslı 24 yaşındaki Amber Ali, arkadaşları tarafından “Monsta X Photocardologist” olarak adlandırılıyor ve şu anda 375 fotoğraf karta sahip. Ali, birkaç yıldır koleksiyon yapıyor ve bir yanlış anlaşılma nedeniyle yanlışlıkla 213 dolara nadir bir kart satın aldıktan sonra yeni koleksiyoncular için bazı tavsiyelerde bulunuyor.

“Pek çok yeni hayran kart biriktirmeye başladı ve ben sadece tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Saçma bir fiyata asla panik yapmayın. Sabırlı olun çünkü insanlar her zaman aradığınız ürünleri satacak. Ödeyebileceğiniz paraya bir şey yakında gelecektir. Ayrıca koleksiyon yapmak eğlenceli olmalı. Herhangi bir konuda stres yaşıyorsanız, bir adım geri atın. Koleksiyon yapmak stresli ve pahalı değil, mutlu ve eğlenceli olmalı.” diyor.

Teksas, Austin’de yaşayan 29 yaşındaki Terrica Mathis, temmuz 2020’de fotokart toplamaya başladı ve halihazırda yaklaşık 200 fotoğraf kartı var. Mathis, bu dünyanın yoğunluğunu hızla öğrendi ve genellikle Depop veya Japon e-perakendeci Mercari gibi ikincil satış sitelerinde ya da Twitter ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinde kart satın alıyor veya satıyor.

Mathis, “Beyzbol ve basketbol kartlarını toplayan insanlar olduğunu biliyorum ancak K-pop hayranlarının kart satın alma ve kart takas konusunda kendi tarzlarını ortaya koymanın bir yolunu bulduğuna inanıyorum.” dedi.

“Fotoğraf kartları toplamak K-pop fandom kültürünün büyük bir parçası hâline geldi. Koleksiyonerliğin kendi kuralları, görgü kuralları ve hatta kendi dili vardır. Satın alma ve ticaret sürecini görmek ve koleksiyonunuzu başkalarıyla paylaşmak gerçekten harika.” dedi. Örneğin, en değerli fotoğraf kartları “We Young” albümlerinden bir dizi NCT Dream kartı olan bir NCT hayranı olan Mathis, “WTS”nin “satmaya istekli” ve “QYOP”un “kendi fiyatınızı belirtin” anlamına geldiğini açıkladı.

Güney Koreli satıcılardan fotoğraf kartlarını, özellikle de imzalı veya daha nadir olanları toplayan ve bunları uluslararası hayranlara satan profesyonel satıcılar olduğunu söyledi. Aynı zamanda bu kişiler arabulucu olarak hareket ederler ve oldukça fazla takipçiye sahiptirler. Diğer hayranlar ayrıca, “üye fiyatlandırması”nın veya bir grubun belirli bir üyesinin popülerliğine bağlı olarak belirli kartların fiyatlarının yüksek olmasının fotoğraf kart koleksiyoncularını hayal kırıklığına uğrattığını söylüyor.

Mathis, “Fiyatların yüksekliği öyle bir noktaya vardı ki belirli grupların üyeleri bunun hakkında konuşuyor ve hatta kartları almaya gücü olmayanlar için sosyal medyada fotoğraf kartlarını paylaşıyorlar.” dedi.

21 yaşındaki Amerikalı bir koleksiyoncu olan Lesley Kahinga, fotoğraf kartları almak için albüm satın almayı seviyor ve yalnızca biasını içerenleri saklıyor. (Bias:en sevdiği K-pop yıldızları için K-pop fandom dili). Kahinga artık para harcama konusunda daha seçici davranıyor. En sevdiği kart, bir SuperM albümünden mavi saçlı Taeyong’un yer aldığı bir kart olsa da harcama alışkanlıklarını yeniden gözden geçiriyor ve başkalarını da alabileceğini düşünüyor.

“Fotoğraf kartlarımı eBbay’den satın aldığım albümlerden aldım. Örneğin, nadir Taeyong kartım SuperM’in ilk mini albümünden. Bir tane daha bulmak istersem, çemrimiçi satın almak yerine 20 ila 30 albüm satın almam gerekirdi.”

Endonezya’da California ile Jakarta arasında gidip gelen 33 yaşındaki bir hayran olan Margaret Harton, ne kadar harcayacağına dair eğlenceli bir kurala sahip. Bu da moda işiyle finanse ettiği pahalı hobisi hakkında daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor.

“88 doları geçmemeye çalışıyorum. Şimdiye kadar ödediğim en yüksek tutar 80 dolar artı nakliye oldu, bu da tam olarak 88 dolar oldu. Ve neden 88? Sekiz, Çince’de şanslı bir sayıdır, bu yüzden ikiye katlamak, şansın iki katı demektir.” dedi.