Kim Heechul Vefat Eden Arkadaşları Sulli ve Hara Hakkında Konuştu

1866

Super Junior’dan Kim Heechul kötü niyetli yorumlar ve arkadaşları Sulli ve Goo Hara’nın vefatları hakkında konuştu.

20 nisandaki “7.7 Billion In Love”ın bölümünde sunucular (Heechul, Yoo In Na ve Shin Dong Yup) ve katılımcılar kötü niyetli yorumlar hakkında konuştu. Konuşma sırasında konu, geçen yıl vefat eden merhum yıldızlar Sulli ve Goo Hara’ya geldi.

“Dürüst olmak gerekirse, her ikisiyle de biraz yakındım.” dedi Heechul. “Bu olayda sonra cinsiyet savaşının yapılması beni en çok kızdırdı.” diye ekledi.

Erkekler, iki kadını taciz eden kötü niyetli yorumlar bırakmakla suçlanırken, kadınlar erkekleri onları utandırmakla suçlamıştı. Heechul “Şimdi ikisi de vefat ettiğine göre, iki grup birbirini suçlayıp eleştiriyor ”dedi.  “’Bu senin hatan,’ ‘Bu senin hatan’ veya ‘Bu televizyon şovunun hatası’ diyorlar. Birbirlerine suçluyorlar ve sonra diyorlar ki, “Çok üzüldük, bu yüzden onları anacağız.” Bunu çok kötü niyetli şeyler yaptıktan sonra diyorlar.” dedi.

Heechul “Her zaman tüm hayatım boyunca ünlü olmak istediğimi söyledim ama danışmak için Shin Dong Yup’a gittiğim noktaya geldim. O zaman tüm sosyal medyayı bıraktım ve her şeyi kapattım. Çok kızgındım ve bunu her gördüğümde kızdım.” diye konuştu.

Daha sonra Sulli’nin vefat etmeden aylar önce televizyonda “Night of Hate Comments” adlı televizyon programına nasıl sunucu olduğunu anlattı. Şovda, sunucular ve ünlü konuklar kötü niyetli yorumları okuyup onları yanıtlıyorlardı. Ayrıca sektördeki mücadeleleri ve daha fazlası hakkında da konuşuyorlardı. Sulli’nin ölümünden sonra şov durduruldu.

Heechul, başlangıçta Sulli’nin programda olduğu için endişelendiğini, çünkü onun hakkında çok sayıda kötü niyetli yorum bulunduğunu paylaştı. “Ona zihinsel olarak iyi gelip gelmeyeceğini sordum ama programı yaptıktan sonra çok mutluydu. Bu program nedeniyle, kendine güveni geldi ve dünyada ona neden ihtiyaç duyulduğunu fark edebildi. Diğer insanlarla konuşurken her şeyi yoluna koydu ve bu ona pozitif bir enerji verdi. Gerekli bir kişi olduğunu ve yanlış bir şey yapmadığını fark etti. Daha kendinden emin oldu. Her şeyi toparladı ve çekim yapılan günleri dört gözle bekledi. Bütün arkadaşları bunu biliyordu.” dedi.

Shin Dong Yup, şovda birlikte çalıştıkları zamanlarda Sulli ile olan bir anısını paylaştı. “Hâlâ hatırladığım bir şey var, kalbimi çok acıtıyor. Ona hayatında en mutlu olduğu anı sordum. O da bana “Hiç gerçekten mutlu hissetmedim.” dedi. Eğer bu genç insan hiç mutluluk hissetmediğini söylüyorsa çok acı çekmiş olmalı.”

2019 yılında Sulli 14 ekimde ve Goo Hara 24 kasımda intihar etmişti. Ölümlerinin ardından, birçok kişi kötü niyetli yorumlarla tekrar savaşmak için yeni yasalar gelmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Naver ve Daum (Kore’nin en büyük haber arama siteleri) dahil olmak üzere haber portalları eğlence haberleriyle ilgili makalelere yorum yapılmasına izin vermeyecek şekilde değişiklikler yaptı. Bu adıma kötü yorumlarla mücadele eden EXID’den Hani teşekkür etmişti.

Bu değişiklik haberinin ardından Girls Generation’dan Sooyoung, Sulli’nin vefatından sonra kötü niyetli yorumların sosyal bir sorun olarak nasıl kabul edildiğini alatan bir makaleyi paylaştı. Sooyoung, “Olağanüstü bir dalga gibi yaşayan bir çocuk denizlere duvar oldu.” dedi.