“Kim Junsu” Allure Röportajı

569

Müzikal aktör olarak 10. yılını kutlayan Kim Junsu, Drakula ile sahneye çıkacak. “Sahnede durmak benim için en önemli şey.” diyor.

S. – Drakula 2020 Müzikalinin galasına bir ay kaldı. Nasıl gidiyor?

Her zaman pratik yapıyorum. Fotoğraf çekimi yüzünden bugün dinlendim. Her sabah 10’da pratik yapıyorum.

S. – Müzikal çıkışını yapmanın üzerinden 10 yıl geçtiğini biliyoruz. Bunun sizin için anlamı nedir?

O zaman mıydı bilemiyorum. Gerçekten müzikal sahnesine ihtiyacım vardı, bu yüzden daha tutkulu davrandım, mümkünse sahneye devam etmek istiyorum.

S. – ‘Mümkünse’ ne anlama geliyor?

Yani halk beni destelemeye devam ederse. Yaşlandıkça, popülerlik her zaman aynı olmayabilir. İster başrol ister yardımcı rol olsun sahnede yer almak istiyorum. Sahnede durmak benim için en önemli şey.

S.- Müzikal çıkışınızı Mozart ile yaptınız.

Hayatımda ilk kez çok gergindim. İlk çıkışımı yaptığımda gergindim ama diğer üyelerle birlikteydim (TVXQ grubu ile çıkışından bahsediyor). Müzikal bir aktör olarak çıkış yaptığımda daha fazlasını yapmam gerekiyordu. Daha gergindim çünkü müzikalleri tek başıma yapmak zorunda kaldım. Bir yıl dinlendikten sonra ilk faaliyetimdi, bu yüzden çok etkilendim ve gergindim.

S.- Geriye baktığınızda, tatmin edici bir performansa sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Teknik olarak iyi bir performans olduğunu söyleyebilir miyim emin değilim ama bence seyirciye ulaşmamı sağladı. Bence hâlâ ilk sahnemi seven insanlar var. Sahnede rol yapmak istemiyordum. O zamanlar hiç oyunculuk dersi almadım, ancak Mozart’ın içinde bulunduğu koşullar ve duygular o zaman hissettiklerime çok benziyordu. Size söylemek istediğim şeye benziyordu bu yüzden bir oyuncu olarak değil olduğum kişi gibi davrandım.

S.- Bir idolün müzikal sahnede olması alışılmadık değil. Bu yüzden ilgi mi çekti?

Artıları ve eksileri vardı. Sonuç olarak, iyi olduğunu düşünüyorum çünkü iyi değerlendirmeler duydum. Dejavantajlı olduğum zor bir zaman geçirdim. O zaman kendimi kanıtlamak zorundaydım çünkü idoller dizilerde, filmlerde veya müzikallerde yer almıyorlardı. Şimdi fark edilmeyen bir şey çünkü şu anda çeşitli alanlarda çalışan çok sayıda idol grubu var, ama o zamanlar yoktu ve o anlarda çok fazla baskı hissettim.

S.- Zamanını aldı mı?

Müzikalleri gerçekten çok beğeniyorum ve seviyorum. Müzikalleri şarkıcı olmaktan daha çok sevdim. Kalbimi gösterirsem, er ya da geç seyircinin bir gün kabul edeceğini düşündüm.

S.- Sahnede olmanın hazzını hissettiren ilk parça neydi?

Mozart yaptığım zamandı. Bence müzikal sahneden aldığımız alkış çok farklıydı.

S.- Dracula <Dracula>, Der Tod <Elisabeth> ve L <Death Note> ‘un müzikal aktör Kim Junsu’yu yansıtan eserler olduğu söyleniyor. Katılıyor musun?

Minnettarım. Yaptığım tüm karakterler çok güzel ve onları seviyorum. Bu üç role de çok fazla sevgi besliyorum. Özellikle Dracula’ya. Halk da böyle hissettiyse daha mutlu olurum.

S.- Üçünün ortak bir yanı var: Doğaüstü karakterler. Neden böyle karakterlerde daha iyisin?

Eğer bu karakterlerde farklı hissediyorsanız, bunun nedeni vücut kullanımına özel önem verdiğim için olduğunu düşünüyorum. Sahnedeki hareket bir dans değil ama bence bedeni kontrol etmek dansın bir parçası ve bundan eminim. Bu yüzden müzikaller eğlencelidir. İzleyiciler bilmiyor olabilir ancak bir veya ikiniz bile yapmaya çalıştığım şeyin niyetini hissettiğinde çok heyecanlanıyorum.

S.- Özellikle, Elisabeth’in ölüm sahnesinin yeni bir nesil yarattığı düşünülüyor.

Nesilden ziyade… Genç aktörlerin ölüm oynayabileceği anlamına geliyor. Ruh hâlini değiştirdiğini düşünüyorum, böylece 20’li ve 30’lu yaşlardaki genç aktörler, 40’lı ve 50’li yaşlarda yaşlıların oynadığı rolleri oynayabilirler. Şimdi Todd oynamak benim için doğal, ama Todd’u ilk oynadığımda komik geldi. İlk başta kötü eleştirilerden bir sürü vardı.

S.- Bununla gurur duymuyor musun? Sana iltifat ettiğimde neden yüzün kızarıyor?

Haha… Gurur duyduğumu söylemek zor… Gurur duyuyorum. Bu rolü oynadığımda, kendi tarzımla rolümü ifade etmemin mümkün olduğunu düşünüyorum. Öncelikle iltifatınız ve bana güvendiğiniz için teşekkürler.

S.- Drakula karakterinin kızıl saçları sizin ayırt edici özelliğiniz hâline geldi.

İlk başta, tepki çok basitti ama bunu gerçekleştirmek için gerçekten uğraştım.
Besteci Frank Wildhorn bana kızıl saçlı bir fotoğrafımı gösterdi ve Drakula’nın tüm dünyada kızıl saçlı olacağını söyledi.

S.- Hâlâ sarı saçların var. Saçını tekrar kırmızıya boyayacak mısın?

Evet, yapacağım. Ama önceki deneyimlerimde sadece iki ay oynuyordum ama bu sefer dört ay boyunca oynayacağım saçlarımı kırmızı tutmak konusunda biraz endişeliyim.

S.- Drakula müzikalinin çekiciliği nedir?

İlk başta emin değildim. Sahne güncellenir ve değiştirilir, hikâyeyi yumuşatmak için yeni şarkılar da eklendi. İşimiz müzikal yapmak ama neredeyse yaratıcı bir oyun gibi bu. Şimdi, Kore versiyonunu gördükten sonra, tüm dünya bizi takip ediyor. Neyse ki, en başından beri birlikteydik, bu yüzden çok fazla fikir ifade edebildik.

S.- Vampirler binlerce yıl yaşar. Yaşlanmaz. Ölmez. Hiç bunun hakkında düşündün mü?

Sonsuzluk insanların rüyası değil midir? Üstün varlıkları ifade etmenin en zor kısmı budur.   Ben bir insanım ve izleyiciyi sahnede ikna etmeliyim. Bunu yapmak zor çünkü hareketler, yürüyüş ve jestlerin hepsi uyuşmalı.

S.- Müzikal hayranları tekrar tekrar izlemekle ünlüdür. Her zaman aynı performansları göstermeye çalışır mısın? Yoksa her zaman farklı performanslar göstermek mi istersin?

Çok minnettarım. Bu yüzden her seferinde küçük bir değişiklik yapıyorum ve elimden geleni yapıyorum. Hiç rahat bir şekilde sahneye çıkacağımı sanmıyorum. Her şeyden önce daima kafamdaki her şeyi silmeye çalışıyorum. Hata yapmadan şarkı söyleyeceğim, dans edeceğim ve konuşacağım. Üç saat boyunca herhangi bir hata yapmadan bir müzikal yapmalıyım, bu yüzden bir saniye boyunca bile başka bir şey düşünmek büyük bir sorun. Bunu yapan tek kişi ben değilim. Sahne arkası personeli, aktörler hepsi buna bağlı olarak üç saat boyunca konsantre oluyor. Gösteriden sonra yoruluyorum ama aynı zamanda bir başarı hissi de oluyor. Eğer tatmin olmuş hissediyorsanız, ertesi gün bir performans daha var o yüzden bir sonraki performansa hazırlanıyorum. Bir müzikal yaparken, müzikalimi gerçekten önemsiyorum. İlk defa dört ay gösteri yapacağım bu yüzden sağlığıma da dikkat etmeliyim.

S.- Sahnede olmadığınızda ne yaparsınız?

Ne yaptığıma bağlı. Genellikle performansım varsa evde kalıyorum, çünkü fiziksel durumuma dikkat etmeliyim bu yüzden aşırıya kaçmam. Ama performans döneminde olmadığımda, seyahat etmeyi ve boş zamanlarımın tadını çıkarmayı seviyorum. Tatil yerlerini seviyorum.

S.-30 yaşın üzerindesin, 20 yaşına dönmek ister misiniz?

Yirmili yaşlarımda, şimdiye kadar yaptığım her şey gider, değil mi? O zaman geri dönmeyeyim. Her şeyi tekrar yapabilir miyim daha çok çalışabilir miyim emin değilim.

S.- Bir konserinde hayranlarına üç dilek vereceğini duydum. Kim Junsu’nun üç dileğini ne olurdu?

Her şeyden önce, sevdiğim herkesin sağlığı. İkincisi, sık sık mutlu olmayı umuyorum. Eskiden birincilik ve ödül kazanmak isterdim ama şimdi ailemin ve çevremdeki insanların sağlıklı ve mutlu olmasını istiyorum. Son dileğim ise sahneye devam etmek. Yaşlandığımda bile doğru pozisyonda izleyiciyle buluşabilen bir şarkıcı ve müzikal aktör olmak istiyorum. Yapacağım.

Fotoğraf
Kwak Ki Gon
Editör
Heo Yoon Sun
Stilist
Noh Mi Young
Saç
Jade (Rue710)
Makyaj
Ay Joo Genç (Rue710)
Kaynaklar
ALLURE Web Sitesi