“Kore Yaşı” Kavramı Kalkıyor Mu?

1792

Kore, uluslar arası mecrada 2 sene yaş farkına sebep olan “Kore Yaşı” uygulamasını kaldırabilir.

Demokrasi ve Barış partisinden Milletvekili Hwang meclise, yaş hesaplamasının uluslar arası kurallara göre yapılmasını öneren bir teklif verdi.

Milletvekili Hwang, “Uzun zamandır, uygulanan geleneksel yaş hesabıyla ilgili eleştiriler var. Doğduğunda yaş almış olması üzerine yapılan hesaplama uluslar arası hesaplamadan çok uzak.” dedi.

Ayrıca Kore’de yaş hesaplamaları amaca göre değişiyor. Bu da son derece kafa karıştırıcı oluyor. Mesela 31 Ocak 1977 doğumlu olan Psy, doğumundan bir gün sonra 2 yaşında sayılıyor. 30 Aralık 2018’de Psy “yaş sayma” esasına göre 42, uluslar arası hesaplamaya göre 40, “yıl” hesabına göre de 41 yaşındaydı.

Kaç yaşındasın olayı sosyal medyada tam bir kaosa döndüğünden Milletvekili Hwang uluslar arası hesaplamının uygulaması gerek dedi.

Milletvekili “Bu yöntemi kullanan Doğu Asya ülkelerinden (Kore, Çin ve Japonya) sadece Kore buna devam ediyor. Ancak hesaplamanın değişmesi gereği doğmuştur. ” dedi.

Ancak bazı Koreliler bu fikri protesto ederek yeni metodun hiyerarşiyi ve resmi konuşmayı nasıl etkileyeceğini merak ettiklerini söylediler.