Koreli İdol Şirketleri Altında Eğitim Alan 7 Çinli Oyuncu

1782

Kore eğlence sektörünün idol eğitim sistemi Asya’da birçok ülkede bilinmektedir. Koreli şirketler bu idol eğitim ekolünü Japonya’dan almış olsalar da dışarıya daha açık bir yapıda oldukları için Koreli şirketler daha rağbet görmeye başlamıştır. Koreli şirketler ilk zamanlar sadece Koreli stajyerler eğitse de daha sonraları başka uyruktan Asya vatandaşlarını da stajyer olarak şirketlerine almaya başladılar. İlk olarak Asya’da büyük bir tanınırlığa sahip Kore eğlence şirketi “SM Entertaimant” 2000’li yılların başlarında eğitmek için Kore dışında da seçmeler yapmaya başladı. Ve Kore’de bilinen ilk yabancı stajyer “Super Junior” grubu üyesi Hangeng’di. Hangeng Çin vatandaşıydı ve yetenekleriyle çıkış yapmayı başarabildi ancak o zamanki Kore yasalarına göre yabancıların televizyon kanallarında görünmesi yasaktı. Hangeng TV’lerde sansürlenip bazen maske takarak sahneye çıktı. Daha sonraları Kore bu duruma iyileştirme getirerek yabancılara da çalışma izni verdi. Büyük Kore şirketleri stajyerlere birçok alanda eğitim veriyor. Stajyerler şarkıcılık, dans, şov, oyunculuk, sunuculuk hatta dil gibi birçok eğitimden geçip yeteneklerine göre alanlarına yönlendiriliyorlar. Bunun üzerine hayallerinin peşinden koşmak için Kore’ye Çin, Tayland, Tayvan, Japonya vb. ülkelerden birçok genç Koreli şirketlere girip eğitim alıp çıkış yapabilmek için çalıştılar.

Gelin hep beraber Kore’de eğitim almış fakat çıkış yapmadan ülkesine dönen Çinli 8 oyuncuya bir göz atalım:

1.XING ZHAO LIN

Bir dizi yardımcı rolün ardından Xing Zhao Lin, Çin web dizisi “The Eternal Love“da ilk başrolünü oynadı. Dizinin başarısıyla popülaritesi hızla arttı ardından “The Eternal Love 2“, “The World Owes Me a First Love” gibi dizilerde de rol alarak popülerliğinde zirveye çıkan oyuncu Çin’in aranan aktörleri arasında yerini aldı. Xing Zhoa Lin eskiden SM Entertainment bünyesinde stajyerdi ve EXO’nun “Wolf” müzik videosu drama versiyonunda rol aldı. Daha sonra ailesinden uzak kaldığı için kariyerine Çin’de devam etmek isteyerek şirketten ayrıldı. Xing Zhao Lin 1997 doğumludur.

EXO’nun “Wolf” müzik videosu drama versiyonu. (burada resim: sağdan 3. kişi)

2.CHEN XUE DONG

Cheney Chen olarak da bilinen Chen Xue Dong, Tiny Times film serisinde aktör olarak ilk kez sahneye çıkmadan önce “Cube Entertainment” bünyesinde şarkıcı olmak için eğitim aldı. Film serisindeki Zhou Chong Guang rolüyle ve “Decoded” gibi dizileriyle de Çin TV şovlarında ödüller kazandı. “Rush to the Dead Summer” gibi birçok dizide rol aldı. Ayrıca 2017’de Dolce & Gabbana’nın Milano Moda Haftası şovunda podyumda yürüdü. Chen Xue Dong 1990 doğumludur.

3.HOU MING HAO

Ming Hao, mükemmel akademik performansı, asi karizması olan ve Çin’in yeni yükselen yıldızı hâline gelen “When We Were Young” daki başrolü ile son zamanlarda popüler olan isimdir. Ming Hao, SM Entertainment’de stajyerdi, ancak kariyerini memleketinde geliştirmek için şirketten ayrıldı. Sürekli realite şovlarına katıldı, web dizileri çekti ve yavaş yavaş Çin film endüstrisinin potansiyel çaylaklarından biri olarak kabul edildi. Ming Hao 1997’de doğdu ve yönetmenliğini Alec Su’nun üstlendiği “Suspect X” ve kadın başrolde Ruby Lin’in yer aldığı “Cambrian Period“da Zhou Yutong ve Mike He ile birlikte rol aldı ve bunun gibi birçok unutulmaz projesi var. Oyunculuk yeteneğinin yanı sıra Hao, dans becerilerini televizyon programlarında da gösterdi. SM, Çin pazarındaki bir erkek grubu için potansiyel bir faktörü kaybettiğinden birçok hayran pişmanlık duyuyor.

4.Song Yang Fei

Aynı zamanda Cecilia Boey olarak da bilinen Song Yang Fei, eski bir JYP Entertaimant stajyeri olan Avustralya doğumlu bir Çinli aktrisdir. Cecilia, 15 yaşındayken JYP tarafından keşfedildi ve 2011’den 2014’e kadar JYP Entertainment bünyesinde eğitim aldı. 6MIX adlı bir kız grubuyla çıkış yapması gerekiyordu, ancak Cecilia ciddi bir diz yaralanması geçirdi ve eğlence şirketinden ayrılmaya karar verdi. İlk oyunculuk deneyimini Çin televizyon dizisi “Braveness of the Ming”de yaptı ve “Jade Lover”, “Hero Dog 3” ve “Gentlemen” gibi diğer dizilerde rol aldı.

5.LI HONG YI

Li Hong Yi, bir başka eski SM Entertainment stajyeridir. 1998 doğumlu yıldız SM tarafından seçildi ve eğitimlerden sonra Li Hong Yi eğitimlerin yorucu olması ve üstünde hissettiği baskı nedeniyle ayrılmaya karar verdi. Çin’e döndü, Hunan Kanalının “X-Change” adlı reality şovuna katıldı ve popüler oldu. Çin romantik komedi dizisi “Master Devil Do Not Kiss Me” ve devam dizisi “Master Devil Do Not Kiss Me 2“de ilk başrolünde oynadı. Ayrıca “My Love from the Ocean” ve “24 Hours”da rol aldı.

6.XU JIAQI

Xu Jiaqi, Kiki Xu olarakta biliniyor çok fazla tanıtılmasa da, “Legend of Yunxi” yüksek bir reyting aldı ve 2018’de en sevilen dizilerden biri oldu. Xu Jiaqi, karakteri Chu Qingge ile de dikkatleri üzerine çekti. Xu Jiaqi, çocukluğundan beri bale öğrendi ve SM Entertainment için seçmelere katılmak için Kore’ye gitti ama başarısız oldu. 1995 doğumlu şarkıcı, daha sonra Çin’e döndü SNH48 grubuna katıldı. 2020’de “Youth with You 2” idol hayatta kalma şovuna katıldı ve yarışmayı 3. tamamlayarak “The9” grubunda çıkış yapmayı başardı. Xu Jiaqi’nin yüksek kız görseli aurası ve çekici performans tarzına ve Kpop makyaj tarzına sahip olduğu söyleniyor. Pek çok Koreli hayran, SM’in bu etkileyici görseli kaçırdığı için de pişman oldu. “The9” çıkışından sonrada dizilerden teklifler almaya başladı.

7.BII

Bii, Tayvan’daki en popüler şarkıcılardan biridir. OST’un kralı olarak kabul edilir ve her zaman biletleri çabuk tükenen konserler verir. Bii ayrıca oyunculuk da yaptı ve 2016 yılında “Bromance” dizisindeki rolüyle akıllara kazındı.

Şarkıcının adı Bii Bishujujin’dir ve 7 Temmuz 1989’da doğmuştur. O bir SM Entertainment stajyeriydi ancak annesi ona karşı çıktı. Bii, Eagles Music ile bir sözleşme imzaladı ve Tayvan’a yerleşmek için gitti.

Bii’nin bazı şarkılarını aşağıdan dinleyebilirsiniz:

Not: Listeye Lay, Victoria, Lai Kuanlin, Luhan, Wang Yibo, Kris Wu, Hangeng, Huang Zitao, Cheng Xiao gibi Koreli şirketlerde eğitim alıp çıkış yapabilmiş kişiler eklenmemiştir.