Koreli Yaşlı Kadınlar Vücutlarını 10 Dolara Satıyor, İşte Olayın İç Yüzü

1915

Seul’ün kalbinde, yaklaşık 400 yaşlı bayanın uğrak yeri olduğu bilinen bir park yatıyor. Bir parkın yaşlıların favorisi olması şaşırtıcı olmasa da, bu parkı niçin sevdikleri oldukça şaşırtıcı olabilir.

Parkı bu kadar seven hanımlar, Bacchus kadınları olarak biliniyor ve hayatta kalabilmek için çalışmaları gerekiyor. Bu hanımlar popüler Bacchus enerji içeceğini satıyorlar bu yüzden de takma isimleri Bacchus kadınları buradan geliyor. İşin arka planında ise aslında tamamen farklı bir şey satıyorlar yani kendilerini.

Bacchus kadınları cinsel hizmetleri 10 dolara kadar satıyor. Kadınlardan bazıları otel odası ücreti için fazladan ücret alırken, diğerleri kendileri ödeyerek, 5 $ kadar az kazanabiliyorlar.

Yaşlılara saygıya her zaman büyük önem veren bir ülkede bu olay benzersiz ve tuhaf. Peki bu hanımları dünyanın en eski mesleğine dönmeye iten tam olarak ne oldu?

Sebeplerden biri nesillerin değişen değerleri. Yaşlılar, yaşlandıkça onlara bakmaları için yalnızca ailelerine güveniyorlardı ancak aileler değiştikçe Bacchus hanımları da değişti.

Ya da Güney Kore, Kore Savaşı’ndan sonra büyük bir büyüme yaşadığında, birçok yaşlı kadının eşit eğitim veya iş fırsatı alamaması olabilir. Şimdi, bu kadınlar dul, boşanmış veya terk edilmiş durumda ve hayatta kalmak için kendi başlarının çaresine bakmaları gerekiyor. Ancak asıl mesele, gerçekten bir refah sistemi olmaması gerçeğinde yatıyor olabilir. Hızlı büyüdükleri için, refah gibi şeylere yetişme şansları olmadı. Bu da birçok yaşlıyı kendi başının çaresine bakmak zorunda bıraktı.

Sorun ülkede o kadar yaygın ve biliniyor ki 2016’da Bacchus kadınlarının mücadeleleri hakkında bir film çekildi! Film uluslararası ilgi gördü!

Yani bu hanımlar evde çocukları ve torunlarıyla vakit geçirmek yerine hayatta kalmak için bir parkta oturuyorlar.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?