Korelilerin Söylediği Japonca Şarkı Önerileri

510

Güney Kore’de yıllardır birçok grup çıkış yapıp belli bir süre sonra dağılmakta. Gruplar tanınırlığını arttırmak için yıllar içerisinde farklı dillerde de şarkılar çıkarıyorlar hatta farklı uyruktan üyeler de gruplara eklenmeye başladı. Grupların en çok farklı dilde şarkı çıkardığı ülke ise Japonya. Bunun sebebi Japon müzik pazarının çok büyük olması ve gruplara hayli kazanç getiriyor olmasıdır. Japonya hali hazırda idol sektörünün kurucusu olduğu için ilk zamanlar Koreli gruplara ilgi duymuyordu. Koreli gruplar Japon müzik piyasasında en büyük atılımı TVXQ grubunun kurulması ile yaşadı. TVXQ grubu Japonlar tarafından çok sevilince grup Japonca şarkılar ve albümler de çıkarmaya başladı bunun ardından Kore’de birçok grup günümüze kadar Japonca şarkılar ve albümler çıkarmaya devam etti. Japonlar genel olarak rock ve anime müzikleri dinlemeyi tercih ediyorlar. Ben de listeye daha çok gürültülü ve hareketli şarkılardan ziyade dinlemesi kolay orta tempolu şarkıları eklemeyi tercih ettim. Listedeki şarkılar ve gruplar genel olarak eskiler. Japonlar şarkı ve telif hakkında çok titiz davranıyorlar o yüzden şarkılar internette kaldırılıyor. Ben de bulabildiklerimi ekleyeceğim ve grupların kısa klipleri yerine konser videolarını eklemeyi tercih ettim. Şimdiden iyi dinlemeler diliyorum.

TVXQ (DBSK) – Bolero

TVXQ’nun pek çok sevilen Japonca şarkısı var. Sevilen şarkılarda “One Piece” animesinin tema şarkısı başı çekse de “Bolero” güzel vokal uyumları ve sizi başka diyarlara götüren müzik ezgileri ile seveceğiniz bir şarkı olacaktır.

CNBLUE – Blind Love

CNBlue çıkış yapmadan önce Japonya’da birçok sokak performansı sergilemişti. Grup Band grubu olarak çıkış yaptıktan sonra Japonya’da pek çok kez sahne aldı ve birçok Japonca şarkı da çıkardı. Blind Love hoş temposu ve sözleriyle seveceğiniz bir şarkı olacaktır.

Girls Generation (SNSD) – Divine

Kız grupları arasında bir jenerasyon olan Girls Genaration da Japonya’da pek çok kez sahne almış ve birçok Japonca şarkı çıkarmıştır. Divine orta tempo güzel vokal uyumları ile sizi yağmurda hissettirecek güzel bir şarkı.

EXO – Cosmic Railway

EXO belki de listede en az Japonca şarkıya sahip olan grup olsa da çıkarmış oldukları Japonca şarkılarını dinlemekten keyif alacağınız şarkılar. Cosmic Railway şarkısı sadece bir bside şarkısı ve bir kliple taçlandırılmasa da hayranlar tarafından pek çok anime için fan yapımı videolarda kullanılmıştır. Hoş ritimler, güzel vokal uyumları ve sözleri ile dinlemekten keyif alacağınız bir şarkı.

GOT7 – Flash Up

GOT7 de nispeten Japonca şarkısı az olan gruplardan. Flash Up şarkısı ise içinizi kıpır kıpır yapacak güzel müzik ezgileri ve güzel vokal uyumuna sahip seveceğiniz bir şarkı olacaktır.

SHINee – The World Where You Exists

Japonca şarkılar deyince ilk akla gelen gruplardan biri kuşkusuz ki SHINee’dir. Çoğu Japonca şarkısı Korece şarkılarından bile fazla seviliyor. Eklenecek pek çok şarkıları var ancak ben “The Woerd Where You Exists”i seçmek istedim. Orta tempo güzel dinlemesi size keyif verecek bir şarkı.

Bigbang – Tell Me Goodbye

Bigbang’in orta tempolu şarkılarından birisi. Grubun pek çok Japonca şarkısı olsa da “Tell Me Goodbye” ritmi ve sözleri ile çokça sevilen şarkılarından biri. Sizin de dinlemek keyif alacağınız bir şarkı olacaktır.

EXOCBX -Cry

EXO’nun alt grubu CBX’in söylediği “Cry” aslıda “Final Life: Even if You Disappear Tomorrow” dizisinin OST parçası. Cry şarkısında her ne kadar size “Don’t Cry” dense de gözyaşlarınızı tutamayacağınız içtenlikte duygusal bir parça.

Ft Island – Distance

Ft Island’ın birçok güzel japonca şarkısından yalnızca biri “Distance”. Adeta sizi hüzünlü bir drama izliyormuş gibi hissettiren, dinlemekten keyif alacağınız bir şarkı.

Taemin – Flame of Love

SHINee kadar üyesi Taemin’in de pek çok sevilen Japonca şarkısı var. “Sayonara Hitori” sevilen Japonca şarkılarının başını çekse de en az onun kadar güzel “Flame of Love” parçasını eklemek istedim. Hoş ritmi ve Taemin’in güzel dansıyla adeta anime izliyormuşsunuz hissine kapılacağınız bir şarkı.

EXO-CBX – Paper Cut

Paper Cut da Cbx’in söylediği duygusal bir balad şarkısı. Sözleri ve müziği sizi derinden etkileyecek ve şarkı listenize ekleyeceğiniz şarkılar arasında yerini alacaktır.

Bonus: Jaejoong x Ryota Fujimaki (Remioromen) – Konayuki

Bu parçayı eklemek son anda aklıma geldi. Konayuki pek çoğumuzun bildiği duygusal Japon dizisi “One liter of tears”in OST’lerinden bir tanesi. Şarkının orjinali Remioromen grubu tarafından seslendirildi ve şarkı diziyle birlikte çok sevilenler arasında ismini yazıdırdı. Bu kez Remioromen’in solisti Ryota Fukimaki’ye Jaejoong eşlik ediyor. Şarkının sözleri kadar ritmi de kalbinize işleyecek.