Lai Kuan Lin Çin Ulusal Günü’nü Kutladığı için Eleştirildi

572

Eski Wanna One üyesi ve “A Little Thing Called First Love” dizisinin yıldızı Lai Kuan Lin, televizyonda Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Günü’nü kutladığı için Tayvanlı internet kullanıcıları tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Lai Kuan Lin, Tayvan’da doğdu. Tayvanlı internet kullanıcılarının çoğu Lai Kuan Lin’in Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Günü’nü kutlayan bir müzik şovunda görünmesini hoş karşılamadı. Oyuncu ayrıca tanıtım videosunda Ben Lai Kuan Lin. Seni Tayvan, Çin’de bekliyorum.”  diyerek kendisini tanıttığı için eleştiriler alıyor .

2 ekimde Lai Kuan Lin, hükümet tarafından yönetilen China Central Television tarafından yayınlanan özel bir şovda yer aldı ve popüler bir Çin şarkısını söyledi. Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Günü’nün tarihi nedeniyle Tayvanlı ünlüleri bu bayramı kutlamaktan kaçınıyorlar. Tayvan’ı Çin’in bir bölgesi olarak etiketlemek de tartışmalı bir konudur. 

Bazı Tayvanlı internet kullanıcıları “Çinli olduğunu düşünüyorsan git.” ve  “Kıtada çalışan pek çok Tayvanlı ünlü ‘Ben Tayvan, Çin’denim.’ demiyor.” diye yazdı. Bu arada, Çinli internet kullanıcıları ise ona  “vatansever genç” diyorlar. 

Öte yandan Lai Kuan Lin daha önce sosyal medya paylaşımında “Hong Kong polisini destekliyorum.” diyerek benzer bir tartışmanın konusu olmuştu.