Li Xian, Durmasını Söylemesine Rağmen Onu Takip Eden Paparazziye Seslendi

2195

Bazı Çinli ünlülerin bu hafta paparazzilerle veya gizli fotoğraf çekimleriyle uğraştığını görmüştünüz ama ne yazık ki bütün bunlar bitmedi. Aktör Li Xian kısa süre önce onu takip eden bir ‘muhabirin’ davranışını anlatmak için sosyal medyada paylaşım yaptı.

Li Xian şöyle yazdı: “Bu öğleden sonra parkta yürürken fotoğraflandığımı gördüm, oan kim olduğunu sorduğumda karşı taraf belirli bir medya kuruluşunun” muhabiri”olduğunu iddia etti. Ona kişisel zaman geçirdiğimi söyledim ve çekim yapmamasını istedim ama eve geldiğimde onu ve birkaç kişiyi komşularımın etrafında gördüm. Beni görünce telefonlarını ve film ekipmanlarını sokağın karşısından bana çevirdiler ve bağırarak adımı söylediler. Onlara çekim yapmamalarını defalarca söyledikten sonra bana güldüler ve içeri girene kadar beni takip ettiler. Umarım bu fotoğrafçılar kazanç elde etmek uğruna diğer insanların normal yaşamlarını rahatsız etmeyi bırakırlar. Dahası, fotoğraf çekmek için birini böylesine takip etmek ve kalabalık olarak toplanmak gibi davranışlar kamu düzenini ve güvenliğini bozabilir. Saygı karşılıklıdır, lütfen ne zaman duracağınızı bilin. Son olarak, bu olağanüstü zamanlarda hâlâ maske takmanın, daha az toplanmanın, daha az bir araya gelmenin gerektiğini unutmayın.”

Li Xian’ın popülaritesi, Go Go Squid’den bu yana arttıve geçmişte sisheng hayranlarına yönelik hayal kırıklıklarını dile getirmişti. Aktör bu durumla ilgili çekinmeden konuşabildiği için onu paparazzinin takip ettiğini anlatması şaşırtıcı değil.

Bu noktada herkesin yeni tanıştığı bazı teririmlerden bahsetmek gerek. *Daipai ve **sisheng’in ne olduğunu bile bilmiyordum ancak Çin eğlence sektörü o kadar gelişti ki, bu kültür sıradan olmakla kalmadı, aynı zamanda giderek kötüleşti. Wang Yibo’nun arabasına takip cihazı takılması ve Yang Rong’un evinin çekildiği gibi haberlere rastlamak, bir ünlüyü kovalamanın en uç yolları için yarışmak gibi.

*daipai: Hayranlar, paparazzileri ya da fotoğrafçıları idollerinin fotoğraflarını kendi adlarına çekmesi için işe alabilirler. Kelimenin tam anlamıyla, başkalarının fotoğraflarını çeken (pai) yerine yapan kişi (dai) anlamına gelir.

** sisheng fan: idollerini saldırgan olma noktasına takıntılı olarak takip eden hayranlar. Korece karşılığı sasaeng’dır.