Netflix’in Japon Dizisi “Alice In Borderland” 2. Sezonu İle Geri Dönecek, İşte 1. Sezonla İlgili Bilmeniz Gereken 10 Şey

615

İş yerinde geçen uzun bir günün ardından televizyonunuzun, dizüstü bilgisayarınızın veya telefonunuzun önüne oturursunuz, kendinizi bütün gece ayakta kalıp herkesin bahsettiği programı izleyerek bulursunuz. Her durumda, özellikle Netflix’e zaten abonesiyseniz, izlemeye değer doğru şovu bulmak zor değildir. Ve birdenbire ortaya çıkmış gibi görünen bir dizi, aksiyon dolu Japon dizisi “Alice in Borderland” buna çok uygun.

Özetle, “Alice in Borderland”, takıntılı bir oyuncunun ve arkadaşlarının hayatta kalmak için bir dizi oyunda rekabet etmeleri gereken garip, paralel bir Tokyo’daki hikâyesini anlatıyor. Hikâye, Haro Aso’nun aynı adlı orijinal mangasına dayanıyor. Japonya’nın en popüler başrol oyuncularından biri olan Yamazaki Kento ise başrolde.

Dizi, dünya çapında hayranlar kazandı ve Netflix’teki en popüler Japon orijinal canlı aksiyon unvanını perçinledi. Diziyi zaten izlediyseniz ve bundan sonra ne olacağını merak ediyorsanız, dizinin ikinci sezon için geri döneceğini bilmekten memnun olacaksınız.

Ve bir sonraki seride nelerin geleceğini beklerken, işte 1. sezonda “Alice in Borderland” hakkında bilmeniz gereken 10 şey:

1.Dizi, dünya çapında birçok ülkede büyük bir hit oldu

Bunun gibi sıradışı bir dizinin birçok ülkede hit olması şaşırtıcı değil.

10 aralıktaki lansmanından bu yana dizi, Japonya, Malezya, Hong Kong, Filipinler, Singapur, Tayvan, Tayland ve Vietnam dahil olmak üzere Asya’da hayranlar topladı.

Diğer yerlerin yanı sıra Almanya, Fransa, Portekiz, Avusturya ve Yunanistan gibi farklı kıtalardaki diğer ülkelerde de çok seviliyor.

2.Haro Aso’nun hit çizgi romanından uyarlandı

Henüz bilmiyorsanız, “Alice in Borderland” aslında bir Japon dergisinde yayınlanan bir mangaya dayanıyor. Manga, 2010’dan 2016’ya kadar Weekly Shonen Sunday S ve Weekly Shonen Sunday comic’te yayınlandı.

3. Google’da dizi piyasaya sürüldükten sonra dünya genelinde çekilen manga dizileri aramaları arttı

Google’ın manga dizisi aramaları dizi Netflix’te yayınlanmasından bu yana ani artış gösterdi. Başkaları da Google’da başrol oyuncuları olan Kento Yamazaki ve Tao Tsuchiya’yı aradılar.

Bundan önce Kento Yamazaki, “Your Lie in April” ve “Wotakoi” gibi romantik animelerin *canlı aksiyon versiyonlarında romantik komedi rollerini üstlendi. (live action (canlı aksiyon): anime, manga gibi yapımların film uyarlamalarına verilen isim.)

4.Her iki baş karakter Arisu ve Usagi, Haro Aso’nun kişiliğine dayanıyordu

Orijinal manganın yaratıcısı serinin temelini oluşturuyor. Arisu’nun karakteri hakkında yazar şunları paylaştı: “20 yaşımdayken nasıl olduğumu hatırladım ve onu kendi kararsızlığıma dayanarak yarattım”. Usagi’nin karakterine gelince, Haro Aso bağımsız olduğunu ve başkalarına güvenmesine gerek olmadığını söyledi.

5. Shibuya Scramble Crossing sahnesi Shibuya’da çekilmedi

Dizinin ilk bölümünü izlediyseniz, ilk birkaç dakikada Shibuya Scramble Geçidi yakınında karşılaşan karakterlerin yer aldığını bilirsiniz. Yapım ekibinin en yoğun ve ikonik Shibuya Scramble Geçidi’nde bu sahneyi nasıl çekmeyi başardığını merak ediyor olabilirsiniz.

Kısa süre önce, çekimin aslında Shibuya Geçidi’nden 100 km uzakta bulunan Tochigi Eyaleti’ndeki Ashikaga şehrinde devasa bir dış mekan setinde çekildiği ortaya çıktı.

6.Arisu ve arkadaşlarının Shibuya’da bir Starbucks’ın önünde buluşması gerekiyordu

Sezonun ilk bölümü hakkında dikkat edilmesi gereken diğer hususların yanı sıra, Arisu ve arkadaşlarının aslında Shibuya’da bir Starbucks’ın önünde buluşmaları gerekiyordu.

Ancak cam kaplı setin karmaşıklığından dolayı sahne değişti ve yerini istasyonun önündeki tabelaya çevirdiler.

7.Shibuya istasyonundaki umumi tuvalet

İlk bölümde umumi tuvalette saklanmadan önce Arisu ve arkadaşlarının polislerden kaçtığı sahneyi hatırlıyor musunuz?

Görünüşe göre sahne dört dakikadan fazla süren tek bir çekimde çekildi. Bu çekimde ekip o tek çekim için her şeyi fiziksel olarak sıfırdan yaratmak zorunda kaldı.

8.CGI Kullanımı (CGI:Bilgisayar üretimli imgeleme)

Bilet kapısı, umumi tuvalet ve yoldaki sahnelerin yanı sıra, Shibuya sahnesi esas olarak CGI ile yaratıldı ancak hiçbir zaman estetik bir gösteri için olay örgüsünü feda etmiyor.

Ayrıca görsel efekt direktörünün, ortamı biraz daha otantik tutmak için Tokyu Binasının gölgesini yeniden yarattığı da söylendi. Bu adanmışlık hakkında konuşulur!

9. Kaplan, VFX kullanılarak oluşturuldu (VFX: Görsel Efekt)

Şimdiye kadar, dizinin görsel efektlerinin bir sanat eseri olduğu konusunda hepimiz hemfikir olabiliriz. Oyunlardan karakterlere ve hatta diğer özel grafiklere kadar, bu grafiklerin bazılarının aslında VFX ile oluşturulduğuna inanmak zor. (Belli ki sette vahşi bir kaplan da getiremeyeceklerdi.)

Örneğin, 5. bölümde yer alan kaplanı ele alalım. Daha önce Pi’nin Yaşamı’nda (2012) kaplanı yaratmasıyla Akademi Ödülü kazanan Hollandalı animasyon yönetmeni Erik-Jan De Boer tarafından yönetilen görsel efektler, Japonya, Singapur, ABD ve Hindistan gibi ülkeler dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından ekipleri içeriyordu.

10. Bölüm 4’teki siyah panter

Dizinin dördüncü bölümünde ortaya çıkan siyah panter, bölümü çok fazla açığa vurmadan Japon VFX şirketi Digital Frontier’den görsel efektler ekibi tarafından yaratıldı.

Burada, ekip hayvanın hissi ve hareketinin yanı sıra, kürküne kadar görünüşünü yapmak için hayvanın özellikleri hakkında araştırma yapmak ve gerçek bir hayvanat bahçesini ziyaret etmek zorunda kaldı.

Netflix’te “Alice in Borderland”in ilk sezonuna göz atmayı unutmayın.