Şarkıcıların Gerçek Yaşam Deneyimlerinden Yola Çıkarak Yazılmış 15 K-Pop Şarkısı

3001

Müzisyenlere, parçalarını bestelemek için ilham veren bir sürü konu var bunlardan biri de gerçek hayatta yaşadıkları olaylar. Bir parça bir kişinin kendi hikâyelerine dayanarak oluşturulduğunda saf, orijinal bir kalple yapılır ve bu tüm zamanların en iyi hit parçalarına neden olur.

İşte şarkıcıların gerçek yaşam deneyimlerine dayanarak yazılmış 15 şarkı:

  1. BIGBANG – “This Love”

Aslında bu şarkı G-Dragon’un Maroon 5’ın “This Love” şarkısının yeniden yapılmış hâlidir. Orijinal şarkı sözleri, Adam Levine’nin eski sevgilisi ile ayrılmasının gerçek hikâyesine dayandığı gibi, G-Dragon da bu remake’deki şarkı sözleriyle kişisel deneyimini anlatıyor.  BIGBANG üyesinin, henüz stajyer iken sevdiği bir kız tarafından terk edildikten 30 dakika sonra bu şarkının sözlerini yazdığı söyleniyor.

2. IU – “Voicemail”

IU, 2013 yılında MBC Music’in “Picnic Live”ında göründüğü sırada “Voicemail”in aslında kendisinin sevgi ile ilgili deneyimlerine dayandığını söyledi. Sevdiği bir çocuk tarafından reddedildikten sonra bu şarkıyı bestelediğini belirtti.

Şarkı hakkında bir bilgi – sözlerde “The recording time has already hit two minutes and thirty seconds.” diyen bir bölüm var. Bu şarkı sözü geldiğinde, şarkının orijinal versiyonunda ikinci dakika otuzuncu saniyesinde olduğunuzu görebilirsiniz!

3. Heize – “Don’t Know You”

Heize, “Don’t Know You”nun, Seul’e yeni taşındığında ve maddi sıkıntılar yaşadığında tanıştığı bir erkek arkadaşı hakkında olduğunu söyledi. Heize onunla çıkarken ondan hâlâ evinde sakladığı birçok hediye aldığını söyledi. Rapçi ve şarkıcı Heize aynı zamanda eski erkek arkadaşına o zamanlar hediyeler veremediği için kendisini hatırlatacak hiçbir şey olmadığını düşününce üzüldüğünü belirtti.

4. Taeyang – “Eyes, Nose, Lips”

Bu noktada, herkes bu duygusal aşk şarkısının arkasındaki ilham perisinin kim olduğunu biliyor. Geçmişte çıktığı bir programda Taeyang, “Eyes, Nose, Lips” şarkısının sözlerinin şimdiki eşi aktris Min Hyo Rin’den ilham aldığını söylemişti. İlişkilerinin hangi noktasında bunu yazmak için ilham aldığını asla açıklamadı ama onlar örnek alınası bir ideal çift!

5. Baek A-Yeon – “Shouldn’t Have”

Bu şarkı, Baek A-Yeon’un gerçek yaşam deneyiminden esinlenip ilk bestelediği şarkısı. Katıldığı bir programda Baek A-Yeon yazmak istediği konuyu ararken, tam da sözlerinde ona benzeyen bir şey olduğunu söyledi. Bu çok üzücüydü ama hikâyesini yazmaya başladı ve onu bu şahesere dönüştürdü.

Şarkıcı ayrıca, şarkının konusu olan kişiden bir telefon aldığını da söyledi. Şarkının onun hakkında olduğunu bilmeden bu kişi Baek A-Yeon’a şarkıyı beğendiğini söylemiş.

6. Akdong Musician – “Last Goodbye”

Akdong Musician’dan Lee Chan Hyuk bu parçada kendi ayrılış hikâyesini paylaştı. İkili “Yoo Hee Yeol’s Sketchbook”a katıldığı sırada, Lee Chan Hyuk, “Last Goodbye”a çok bağlı olduğunu ve yazarken ağladığını paylaştı. Kız kardeşi Lee Soo Hyun, şarkıyı kaydederken ağabeyinin ağlamasına tanık olduğunu ekledi.

7. Dynamic Duo – “Guilty”

Dynamic Duo’dan Gaeko, “Guilty”nin, eşiyle sevgili olduğu zamanda aralarında geçen kavgaya dayandığını açıkladı. Rapçi ve aynı zamanda yapımcı olan Gaeko’ya göre, o sırada kız arkadaşı olan eşi ile kavga ederken, “Suçlanması gereken kişi benim. (I’m the one to blame.)” cümlesini ağzından çıkardı. O anda, bu kelimelerin şarkı sözü için harika olacağını düşündü. Kavgayı unuttu ve kelimeleri yazdı.

8. Park Won – “All Of My Life”

MBC’nin “Radio Star” programında göründüğü sırada Park Won, gerçek yaşam deneyimlerine dayanarak şarkı yazma eğiliminde olduğunu paylaştı. Şarkı sözlerini değiştirmek istediği bir şarkı olup olmadığı sorulduğunda, şarkıcı “All Of My Life”ı seçti.

Şarkının son sözleri olan “Evet, bu seninle ilgili bir hikâye.(Yes, this is a story about you.)” bölümünü değiştirmek istediğini söyledi. Son satırın eski sevgilisine (bu şarkı eski sevgilisiyle alakalıdır) zarar vermesinden korkuyordu. Park Won ayrıca şarkıyı yazdığı eski sevgilisi dışındaki eski sevgililerinin hepsinin daha sonra onunla temasa geçerek, şarkının onlar hakkında olup olmadığını sorduğunu da ekledi.

9. Lee Juck – “It’s Fortunate”

Lee Juck bu şarkıyı o zamanki sevgilisi (şu anki eşi) yurt dışında okurken ona hitaben yazmış. Lee Juck’ın bu şarkıyı yayınlamak gibi bir niyeti yokmuş sadece kız arkadaşına olan sevgisini ve özlemini ifade etmek istemiş. Bununla birlikte, etrafındaki insanlar bu şarkıyı yayınlaması için onu teşvik etti ve şimdi tüm zamanların en iyi hitlerinde biri olarak biliniyor!

10. Zion.T – “Yanghwa BRDG”

Zion.T bu şarkıyı babası başta olmak üzere ailesini düşünerek yazmış. Şarkıcı sözleri uzun bir geziden dönerken 30 dakika içinde yazdığını belirtti.

11. Busker Busker – “Cherry Blossom Ending”

Jang Beom Joon bu şarkıyı yeni bir ayrılık yaşadıktan sonra yazdığını açıkladı.

Şarkıcıya göre, üç erkek arkadaşı ile birlikte kiraz çiçeği festivaline gittiğinde bu şarkıyı yazmak için ilham aldı. O sırada, grubu dışındaki herkesin, festivalde sevgilileriyle birlikte olduğunu fark etti. Yakın zamandaki ayrılıktan dolayı kırılmıştı, kiraz çiçeklerinin “bitmesini (end)” ve böylece şarkısının “Cherry Blossom Ending” adını taşımasını istedi. Şimdi kiraz çiçeklerinin keyfini çıkarmak için güzel bir eşi ve iki çocuğu var!

12. 4MEN – “Hello, It’s Me”

Yoon Min Soo, “Hello, It’s Me”nin daha sonra karısı olan sevgilisiyle geçici olarak ayrıldığı bir zamanda olduğunu açıkladı. Sözler şöyle diyor: “Yürürken, kendimi Sincheon istasyonunda 4. çıkışın önünde buluyorum.” Burası geçmişte eşinin yaşadığı yer.

13. Leessang – “Can’t Breakup Girl, Can’t Breakaway Boy”

Şarkı Leessang’tan Gary’nin 6 yıl çıkıp ayrılıp tekrar çıktığı eski bir kız arkadaşıyla arasında yaşadıkları olaylardan esinlenerek yazılmış. Gary ayrıca ikilinin parçalarının çoğunun gerçek yaşam deneyimlerine dayanarak yazıldığını da öne sürdü. Örnekler arasında “You’re The Answer To A Guy Like Me” ve “Ballerino” var.

14. Kim Kwang Jin – “Letter”

Kim Kwang Jin henüz tanınmışken ebeveynlerinin ilişkilerine aşırı derecede karşı olan bir kızla çıkıyordu çünkü şarkıcının umut verici bir geleceği olmadığını düşünüyorlardı. Böylece kız ailesi aracılığıyla başka bir erkekle tanıştı.

Ancak, kız sonunda Kim Kwang Jin’e geri döndü. Tekrar beraber olduktan sonra, sevgilisinin kısa bir süre sonra çıktığı adam kıza, şarkıcının daha sonra hit şarkısı “Letter”a dönüşecek içten bir mektup yazmış.

15. Lee Hi – “Breathe”

Bu güzelce bestelenmiş parça, SHINee üyesi Jonghyun tarafından Lee Hi’ye hediye edildi. Lee Hi daha sonra “Breathe” şarkısını yayınladığı sırada nefes almakta zorlandığı ortaya çıktı. Nefes almakta güçlük çekenlere yardım edeceğini ve rahatlatacağını umarak şarkıyı yayınladı.