Tayland’ın Tutulduğu “Jao Sao Jum Yorm” Rüzgârı

33065

Şu sıralarda Tayland’da Jao Sao Jum Yorm rüzgârı yok pardon fırtınası esmekte. Öyle ki başroller Mik Thongraya ve Pooklook Fonthip Watcharatrakul o şov senin bu şov benim geziyor. Ortada dolaşan kamera arkası görüntüleri desen o ayrı bir haber konusu olur o kadar diyeyim, siz anlayın.

Pek niye Tay’lar bu kadar sevdi, Jao Sao Jum Yorm dizisini? Başka deyişle: Jao Sao Jum Yorm’u bu denli sevdiren ne?

 

Dilimin döndüğünce sizlere açıklamaya çalışacağım. “Zorla evlenmek” önceleri ülkemizde işlenmezdi. Malum biz eskiden dizi sektöründe epey geride idik ya. Sonra hatırladığım kadarıyla “Gümüş”le hayatımıza zorla evlenen, evliyken birbirine sevdalanan çiftler geldi. İyi ki de gelmişler. Sefalar getirmişler.

Jao Sao Jum Yorm’un konusu da tam olarak bu! Zorla yapılan bir evlilik ve sonrası ufak ufak yakınlaşma ve de mutlak aşk. Bu konu dünyada çok meşhur. Ülkemizde de, tabii Tayland’da da…

Peki patlattık bir “zorla yapılan evlilik” senaryosu. Bitti mi? Yeterli mi dizinin tutmasına? Tabii ki hayır canım. Başroller de uyumlu olacak. Samimiyet izleyiciye geçecek. Sonuçta çoğunluğunu kadınlar izliyor ve her bayan hoşlandığı erkeğin soyadını kendi adından sonra koyar? Yanılıyor muyum? Yani kafanın bir yerinde evlenmek lobu etkindir.

Belki de bunca insanı diziye çeken hissedilen samimiyet oldu. Kızımızı hiç seyretmedim daha önce. De “Mick”i izledim ve severim de.

Dizi sektörü ne kadar kurtlar sofrası olursa olsun kaliteli bir senaryo, başarılı oyuncular, ekip çalışması ve bolca seyirciye geçen samimiyetle pek çok dizinin tutacağına inanıyorum. Belki de asıl mesele o samimiyeti izleyiciye geçirebilmekte.

Mick Thongraya dizileri:

http://www.tayvan-drama.com/series/283/watch-Karn-La-Krang-Neung-Nai-Hua-Jai

http://www.tayvan-drama.com/series/316/The_Fire_Series_Talay%20Fai