Taylandlı Aktör Bright, Kız Arkadaşının Twitter Skandalı Nedeniyle Çin’den Özür Diledi

3404

Daha çok Bright ismiyle bilinen Taylandlı Aktör Vachirawit Chivaaree, Tayland dizisi “2gether: The Series”de oynadıktan sonra küresel bir ikon hâline geldi. Dizi ve iki erkek başrolü, iki erkeğin birbirine âşık olduğu içeriklerin tabu ve yasak olduğu Çin’de büyük bir ilgi gördü. Bununla birlikte, Bright, Hong Kong’u ayrı bir ülke olarak tanımlayan bir fotoğrafçının resmini beğenip reteweetlediği nisan ayında bir sorun yaşadı. Fotoğrafçı gönderiyi sildi ve hatası nedeniyle özür diledi. Bright ayrıca Twitter’da özür diledi ve yayına dikkat etmediğini ve aynı hatayı bir daha yapmayacağını açıkladı. Çinli internet kullanıcıları özrünü kabul etmiş gibiydi.

View this post on Instagram

Excited

A post shared by Win Metawin O. (@winmetawin) on

Bununla birlikte, yaklaşık bir hafta kadar sonra Bright’ın kız arkadaşı Weeraya, Çin’in Wuhan’daki bir laboratuvarda COVID-19’u yarattığına dair bir tweet attığı keşfedildiğinde Çin halkına ve Çin’e hakaret etmekle suçlandı. Bu, internet kullanıcılarının Weeraya Tayvan’ı ziyaret ettiğinde ikisi arasındaki eski bir Instagram etkileşimini keşfetmesini sağladı. Bright, “Çok tatlı, tıpkı Çinli bir kıza benziyor.” yorumuyla iltifatta bulunmuş. Birisi “Bu hangi tarz?” sorusunu sormuş. Weeraya ise “Tayvanlı kız” diye cevap vermiş. Bu, Çinli internet kullanıcıları arasında Weeraya’nın eylemlerinden rahatsızlık duyup onun aygısız olduğunu hissettikleri için Çin ve Tayland internet kullanıcıları arasında bir Twitter savaşı başlattı. Weibo’daki Çinli internet kullanıcıları, Bright’ı boykot etmek için kampanyalar başlattı ve altyazı çeviri takımları, “2gether: The Series” adlı dizinin altyazı çevirilerini bırakmaya söz verdi.

View this post on Instagram

A rainy season.

A post shared by Weeraya S. (@nnevvy) on

Bright, 20 hazirana kadar bu konuda sessiz kaldı. Weibo’ya bir video yükledi ve Çin’den özür diledi ve sorunu ele almasının neden bu kadar uzun sürdüğünü açıkladı. Bright’a videoda bir çevirmen eşlik etti ve Bright yanlışlıkla bir seyahat şovunda Tayvan’dan ayrı bir ülke gibi bahsettiği için özür diledi. Sunucu, sadece turistik yerleri tanıttığını ve herhangi bir siyasi gündem dayatmaya çalışmadığını açıkladı.

Daha sonra sunucu, Bright’a hayranların bu konuda neden bu kadar uzun süredir sessiz olduğunu merak ettiğini söyledi. Bright, çok meşgul olduğunu ve işle ilgili çok baskı altında olduğunu açıkladı. Bright, büyük bir etkinlik olarak gördüğü ilk internet hayran toplantısını yeni yaptığını bunu tamamlandıktan sonra psikolojik olarak rahatladığını ve olaylar hakkındaki düşüncelerini paylaşmaya hazır hissettiğini söyledi.

Çin’e ve Çinlilere hakaret suçlamalarına neden sessiz kaldığı sorulduğunda, Bright özür diledi ve bunun bir yanlış anlama olduğunu düşündüğünü açıkladı. Çin’e ve bütün Çinlilere saygı duyduğunu, hiç bir ırka hakaret etmeyi düşünmediğini açıkladı. Bright ayrıca Twitter’daki resim olayı hakkında söylediklerini tekrarlayarak bir kez daha özür diledi.

Bright, Çin mirasına sahip olduğunu belirtti ve kesinlikle Çinlileri ya da etnik Çinlileri küçümsemediğini açıkladı. Son olarak, Bright özürlerini Çince dile getirdi: “Herkese merhaba, ben Bright. Çin’den özür dilerim. Hepinizden özür dilerim.” Ne yazık ki, birçok Çinli özrünü kabul etmedi. Ona “kaybolmasını” söyleyen birçok yorum bıraktılar. Onu destekleyen hayranlar çok azdı.

Çevirmen Notu: Hong Kong ve Tayvan(resmi adıyla Çin Cumhuriyeti) etnik yapı olarak Çin ırkından olsalar da Hong Kong uzun yıllar Britanya sömürgesine bağlı bir ülke olarak yaşamıştır. 1997’de Çin’e geri verilmiştir ve daha çok Asya’da Batı kültürünün temsilcisi olmuştur. Hong Kong günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bir bölgedir. Kendi bayrakları, kendi aksanları, kendi yasaları olsa da toprak olarak Çin’e bağlıdır. Tayvan’ın da aynı şekilde kendi yasaları vardır ve yönetimleri farklıdır. Çin’e bağlı bir ada özerk bölgesidir. Çin, Hong Kong, Tayvan halk olarak iç içe yaşarlar ama bu gibi siyasi durumlarda halk genelde tepki gösterir. Tek Çin politikasını benimsedikleri için ayrı bir ülkeymiş gibi bahsedenlere karşı sık sık böyle tepkiler verilmiştir. Umarız böyle şeylerin içine daha fazla siyaset karıştırılmaz.