“The Song of Glory” İzleyicileri Hayal Kırıklığına Uğradı

1022

Çin tarihi dizisi “The Song of Glory” yayınlanacağı açıklandığında başlangıçta büyük beklentiler ve heyecana yol açmıştu. “Joy of Life”dan aktris Li Qin ve “The Bad Kids”den aktör Qin Hao’nun başrol oldukları açıklandığında başroller tecrübeli olduklarından olumlu karşılanmıştı ve dizinin potansiyel bir hit olduğu kabul edildi. İzleyiciler zayıf ve klişe senaryosundan ve yetersiz performanslara neden olan hikâye gelişimi eksikliği nedeniyle birkaç bölüm izledikten sonra diziyi izlemeyi bırakıyorlar.

İzleyicilerin diziyle ilgili beklentileri, ikinci popülerlik dalgasında yükselişe geçen Qin Hao’nun daha önce canlı bir yayında “para yüzünden kötü diziler çekmeyeceğini” söylemesinden sonra artmıştı. Ancak, izleyiciler oyunculuğunun böylesine kötü bir dizide boşa harcandığını ifade ediyorlar ve Qin Hao’nun bu sefer kötü bir seçim yaptığı görülüyor. “The Song of Glory” Tiffany Tang ve Luo Jin’in başrollerini paylaştığı “The Princess of Weiyoung”un kardeş dizisi olarak adlandırılıyordu. Her iki dizide de siyasi kargaşalar, kötü kadın kıskançlığı ve intikam peşindeyken beklenmedik bir romantik kaderi olan akıllı bir kahramanın hikâyesin anlatılıyor. Tıpkı “The Princess of Weiyoung” da olduğu gibi, “Song of Glory”nin kahramanı Shen Li Ge (Li Qin ) asil bir aileden bir kızın kimliğini girer ve cesaretine güvenerek ölmesini isteyenleri araştırır.

Aynı Formül

Liu Song Hanedanlığı’nda (420-479) geçmesi, yoğunlaşan bir romantizmin olması, aksiyon dolu ve politik yönlendirilen bir hikaye, “The Legend of Lu Zhen” ve “Untouchable Lovers” gibi birçok geçmişe ait tarihi dizilerde yaygın olarak bulunur. Aynı eski klişe hikâyesinin üstünde “Song of Glory'”nin senaryosu diğer dizilerdeki gibi “Northern and Southern Song Dynasties”ın bir karışımını içeriyor. Bu dönemdeki tarih halk tarafından daha az biliniyor ve birçok kafa karıştırıcı yönü var, bu nedenle izleyiciler senarist ve yapımcının bunu kendi yararlarına kullanıp daha saçma sahneler yaratmayı umduğuna inanıyorlar.

Kadın kahramana bağlanmak zor

İzleyiciler, diğer pek çok dizide olduğu gibi kahramanın zorluklarla karşılaştıktan sonra naif ve aptal hâlinden olgunluğa geçmemesinden memnun olmalarına rağmen onunla empati kurmakta büyük zorluk çekiyorlar. Seyirciler Li Qin’i mükemmel performansı için överken, senaristleri yüzeysel karakter tasarımı için suçladılar. Karakterin geçmişinin ve duygularının karakteriyle tam olarak vurgu yapmaları için yeterince ikna edici olmadığından şikâyet ettiler. Örneğin, ilk bölümde Li Ge’nin iyi arkadaşı A Nu’nun Li Ge’yi kurtarmak için hayatını isteyerek feda ettiği ortaya çıktı. Li Qin’in ağlama sahnesi duygusal olarak kalp kırıcıydı ancak A Nu’nun bu kararı neden karar verdiğine dair bir anlatım yoktu.

Hikâye Gelişimi Eksikliği

Ortak fikir dizinin sonuçlara nasıl ulaşıldığını gösteremediğiydi. Karakterler üzüntü, acı ve nefret gibi tepkiler veriyorlar ancak izleyicilerin anlamasını desteklemek için bu duyguların arkasında mantıklı bir gerekçe yok.