Wavve Tarafından Açıklanan Kore’de En Çok İzlenen 5 Çin Dizisi

589

Kore dizi hayranları bile Çin dizisi izlemeye bayılıyor! Son zamanlarda, Kore platformu Wavve, Kore’de en çok izlenen 5 Çin dizisinin listesini açıkladı. Koreli Çin dizi hayranlarının neler izlediğini öğrenelim:

5: Someday or One Day

“Someday or One Day”, Greg Hsu ve Ke Jiayan2ın başrollerini paylaştığı bir Tayvan modern dizisidir. Hem dizi adı hem de oyuncu kadrosu size yabancı gelebilir ancak bize güvenin, “Someday or One Day”in sizi gözyaşlarına boğacak dokunaklı bir konusu var.

“Someday or One Day”in bütün olay örgüsünü kelimelerle açıklamak zor. Hatırlamak gerekirse, bu iki çift arasında bir zamanda yolculuk hikâyesi. Spoiler yapmadan izlemenizi ve dizinin keyfini çıkarmanızı öneririz.

Bununla birlikte, kesin olan bir şey var diziyi bitirdikten sonra bile hâlâ “ya eğer?” diye düşünüyor olacaksınız.

4: Under the Power

“Under the Power”ın Kore’de neden bu kadar sevildiğini tahmin etmek zor değil. Allen Ren ve Seven Tan’ın başrollerini üstlendiği “Under the Power”ı, tatlı dramları izlemeyi ve gözyaşlarını tutamamayı sevenler gerçekten çok sevecekler. “Under the Power”, bir komploya karışan Jin Yi Wei ve Liu Shan Men’den 2 polis memuru hakkında bir dizi. Bu dizi, kesinlikle zaman ayırmaya değer tüm maceraları, gizemleri ve romantizmi içeriyor!

3: Story of Yanxi Palace

Eminim bu diziyi en az bir kez duymuşsunuzdur! 2 yıl önce yayınlanmasına rağmen “Story of Yanxi Palace”, Koreli izleyiciler de dahil olmak üzere her gün yeni izleyicilere hitap ediyor. Çin imparatorluk dizilerinin hayranıysanız, denemeniz gereken doğru dizi budur.

Bununla birlikte, bunun sıradan trajik bir tarihi dizi olmasını bekliyorsanız, “Story of Yanxi Palace” sizi hayal kırıklığına uğratır. Gerçekten de “Story of Yanxi Palace” tamamen kadınlar arasındaki savaş, savaş ve savaş hakkında. Dizi, kesinlikle ilginizi çekecek planlar ve hilelerle dolu.

2: The Heaven Sword and the Dragon Saber

Görünüşe göre Koreli hayranlar Wuxia dizilerini gerçekten seviyor. (Wuxia, Antik Çin’de dövüş sanatçılarının maceralarını konu alan bir Çin kurgusu türüdür.) Başrollerinde Joseph Zeng, Yukee Chen ve Bambi Zhu’nun oynadığı “Heaven Sword and the Dragon Saber” Wavve’de en çok izlenen ikinci dizi oldu. İlginç bir gerçek şu ki, dizinin Koreli hayranın çoğu Kim Hee-chul’un daveti yüzünden diziyi izlemeye başladı! Heechul, Instagram’da oyuncu Bambi Zhu’yu çok sevdiğini ifade ederken hayranları meraklandı ve dizi hakkında daha çok şey öğrenmeye çalıştılar.

1: The Untamed

2020’de yeni bir dizi olmamasına rağmen, Untamed resmen Çin dizi tarihinde bir efsane hâline geldi! Çoğunlukla Xiao Zhan ve Wang Yibo tarafından cezbedilen Koreli hayranlar, onu Wavve’de en çok izlenen dizi olarak oyladı.

Bir kadın başrolü olmayan Untamed, iki mükemmel oyuncuyla başarısını kazanıyor. Henüz Untamed’i izlemediyseniz, şimdi tadını çıkarma zamanı!

Not: Ufak bir araştırma yaptım. Kore dizilerinin hepsinin Çin’de yayınlanmadığı gibi Çin dizilerinin de çoğunluğu Kore’de yayınlanmıyor. Bu dizi yapımcılarının platformlarla yaptığı anlaşmalara göre değişiyor. Kore dizileri Youku, iqiyi gibi Çin’in en büyük video platformları ile anlaşma yaparlarsa yayınlanabiliyor. Aynı şekilde Çinli yapımcılar da Kore’nin Wavve ve alternatif platformları ile anlaşarak dizilerini bu platformlarda yayınlatabiliyor. Onun dışında diziler korsan yollarla da izlenebiliyor ama bunun verilerine ulaşmak çok zor ve Kore’de insanlar dizileri hâlâ daha çok TV kanallarında izlemeyi tercih ediyorlar. Çin, Kore’ye göre daha çok dijital ve webden izlemeyi tercih ediyor. Bu yüzden liste tam olarak gerçek verileri vermese de aşağı yukarı benzerlik gösterecektir. Listede olmayan popüler diziler de muhtemelen bu platformlarda yayınlanmadığı için listede yoktur.