Xiao Zhan, AO3 Olayını Ele Aldı ve Hayranlarıyla İlişkisi Hakkında Konuştu

1644

Xiao Zhan, AO3 skandalından kaynaklanan internnet bir karalama kampanyasının hedefi hâline gelmesinden bu yana 3 aydan biraz fazla zaman geçti. Bu dönemde, konuyu doğrudan ele almadığı ve hayranlarını iyi yönetmediği için sık sık eleştirildi. Xiao Zhan nihayet 6 mayısta “Economic View” ile yaptığı röportajda olayla ilgili konuştu ve hayranlarıyla ilişkisini sürdürme konusundaki düşüncelerinden bahsetti.

Röportajcı: 25 nisanda Weibo’ya bunu yazdınız: “Geçmişte ne olduysa anılarıma kazınmış olacak. Tüm iyi niyetli eleştiriler ve yorumlar için teşekkür ediyorum. Olgunlaşmak yolculuğun bir parçasıdır.” Bu paylaşıldıktan sonra çok dikkat çekti. İnternette birçok farklı yorum vardı. Weibo’da yayınladığınız gerçek düşünceleriniz nelerdi?

Xiao Zhan: 23 yaşındayken, eğlence sektörüne şans eseri giren normal biriydim. Bana göre, bu sorumluluk duygusu daha önce görülmemiş bir şeydi. Bu kişiliğin bir dönüşümüydü. Benim için en önemli şey düşünce tarzındaki dönüşüm. Kendimden beklentilerim her zaman sürekli gelişmek, her zaman öğrenmek.

Bir süre önce, benimle ilgili bazı tartışmalar oldu. Aslında bu tartışma, tüm ülkenin salgınla mücadele ettiği en önemli zamanda gerçekleşti. O sırada kendimi evde karantinaya alınırken çok tedirgin ve pişman hissettim. Eğer bu tür tartışmalar internet kullanıcılarını etkilemiş ve onlara sıkıntı vermişse, içtenlikle burada onlara üzgün olduğumu söylemek istiyorum.

Röportajcı: Weibo’da “İyi düşünülmüş eleştirilere ve desteğinize teşekkür ediyorum.” demiştiniz. Bu eleştiriler ve destekleyici sözler aslında neyi kastediyor?

Xiao Zhan: Şimdiye kadar çıkış yaptığımdan beri, iyi niyetli eleştiriler ve destekleyici sözler hiçbir zaman kesilmedi. Başlangıçta sahneye çıkmak, dans etmek ve şarkı söylemek zorunda kalan normal bir insandım. O zamanlar hiç dans eğitimi almamıştım. Şarkı söylemeye gelince  ben de profesyonel olarak pratik yapmadım. O sırada, arkadaşlarım, büyüklerim, internet kullanıcıları, hepsi çok iyi niyetli eleştiriler ve destekleyici sözler söylemişti. Şahsen çok hoşuma gidiyor çünkü bu tür yorumlar kendimi geliştirmemde yardımcı oluyor. Tabii ki bazı kötü niyetli yorumlar, özellikle bazı söylentiler ve iftira yorumları var. Bence bunlar sadece bana yönelik değildi. Birçok arkadaşımı ve hatta ailemi rahatsız ediyorlardı. Aileme bazı incitici şeyler yaptılar.

Röportajcı: Bu kötü niyetli söylentileri ve iftira dolu yorumları ilk gördüğünüzde, ne hissettiniz? Kendini haksızlığa uğramış hissediyor musun?

Xiao Zhan: Aslında haksızlığa uğramak ile ilgili değil. Bence daha çok çözememekle ilgili.

Röportajcı: Bunları anlayamadığınızda, bu duyguların bazılarını çözmek için ne yaptınız?

Xiao Zhan: Bir süre önce, bir arkadaşım beni aydınlatmak için bir yazı gönderdi. Bana özellikle iyi olduğunu düşündüğüm bir cümle söyledi. “Ciddi olduğunda işe git. Kafan karıştığında oku. Yalnızken düşün. Üzgün olduğun zaman uyu.” Bu ifadenin son birkaç aydaki durumumu büyük ölçüde özetlediğini hissediyorum. Daha önce söylediğim gibi düşünmeye başladım, daha gençken mantıklı olmadığımı düşünüyorum ve çok iyi olmayan bazı yorumlarda bulundum. O zamanlar 19-20 yaşlarındaydım, Weibo kullanmaya yeni başladığımı hatırlıyorum. Böyle halka açık bir platformda başka birinin Weibo’suna yorum bırakarak ve bazı uygunsuz görüşler ifade ettiğimi fark edememiştim. Sanırım biraz zarar vermiş ve onları etkilemiş olmalıyım. Bu yüzden bugün, özellikle geçmişte uygunsuz yorumlardan kaynaklanan etkilerden dolayı özür dilemek istiyorum ve bazı görüşlerimden dolayı incittiğim insanlardan özür dilemek istiyorum.

Bir sanatçı olarak herkese açık bir figür olunca dikkatleri üzerinize çekince sorumluluğunuzun arttığını deneyimledim.  Umarım yolumda ilerleyip enerjimi ve iyi niyetimi daha fazla gösterip herkesin dikkatine ve sevgisine layık olabilirim. Ayrıca, başka bir önemli nokta her zaman minnettar bir kalbe sahip olmaktır. Bunu bana ailem öğretti. Karantinada evde kaldığımda birçok haber gördüm, bana en çok dokunan şey bir anne idi, çocuğunu bıraktı ve gözyaşlarıyla ona “Annen şimdi canavarlarla savaşacak.” dedi. Çocuğunun gerçekten mükemmel bir dünyada yaşamasını istiyor. Kötü şeyleri ayırmak için kendi annelik sevgisini kullandı. Bu yüzden, her pozisyonda sıkı mücadele eden ve ciddi sorumluluk alan her insana minnettar olduğumu söylemek istiyorum.

İkincisi, bir sanatçı olarak, ister aktör ister şarkıcı olsun, oyunculuk becerilerimi sürekli yükseltmem, şarkı söyleme yeteneklerimi geliştirmem ve bana verilen her şeyin karşılığını vermek için iyi bir proje sunmam gerekiyor. İlk çıkışımdan bu yana, akılda kalıcı projelerim veya yaptığım önemli işler yok gibi görünüyor, ancak gelişmeye devam edeceğim. Farklı ve meydan okuyucu roller almak ve herkes için daha iyi şarkılar söylemek istiyorum. Bana göre bu olgunlaşma, sonsuz yolculuğun bir parçası.

Röportajcı: Daha önce normal bir insan olduğunuz için, “The Untamed” ile popüler olduktan sonra hayran kitlenizin bir gecede çok büyüdüğü görülüyor. Bu kadar çok hayranınızın olması ne tür bir deneyim?

Xiao Zhan: Normal bir insandan halka açık bir figür olup, çok fazla ilgi ve sevgi aldığım için çok şanslı hissediyorum. Kim olduklarını bile bilmiyorum. Özellikle kim olduklarını, nereden geldiklerini, nasıl göründüklerini bilmiyorum ama bir sürü insanın beni desteklediğini ve kendi güçlerini benim adıma kullanarak, sevgiyi ve gücü herkese yaydıklarını görüyorum. Bana verdikleri gücü gerçekten hissettim. Daha önce söylediğim gibi, gerçekten daha iyisini yapabileceğimi umuyorum böylece onların sevgisine layık olabilirim.

Röportajcı: Çok fazla hayranının olmasının endişe verici olduğuna inanıyorum. Tıpkı şimdi  “İdollerin kendi hayranlarını iyi yönetmesi gerektiği” gibi popüler bir söz var. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Xiao Zhan: Evet, bu söz son birkaç aydır etrafımda dönüyor. Bunu ciddiye aldım. Bu kelimeyi personelimle de tartıştım. Öncelikle, bu söze katılmıyorum. Ben kendimi temsil ediyorum. Beni destekleyen ve beni sevenlerin kendileri olduğu için bir patron/çalışan ilişkimiz yok. “Yönetmek” bu kelime hayranlarımla ilişkimizin bir patron ve çalışanın ilişkisi olduğunu düşünmüyorum. Üstelik hayranlarımla ilişkimizin daha eşit olduğunu düşünüyorum.

Bir sanatçı olarak, bir halk figürü olarak, kendim için işimi iyi yapmalıyım. Filmlerimde iyi oynamalıyım, şarkılarımı iyi söylemeliyim, projelerime ciddi davranmalıyım, olumlu şeyler yapmalıyım, beni seven insanlara rehberlik etmeliyim. Bence bu gerçekten yapmam gereken şey ve aynı zamanda yapmak istediğim ve şu anda yaptığım şey. Bu yüzden beni seven ve beni destekleyen insanlar, umarım başkalarına zarar verecek, kendilerini incitecek kadar aşırı bir şey yapmayacaklardır. Umarım kendilerini iyi koruyabilir, sevebilir, hayatlarını iyi yaşayabilirler. En temel olanı budur. İster iş ister okul yoluyla olsun, bir şans veya olasılık varsa, birlikte hareket ederek başkalarına yardım edip bu toplum için daha anlamlı şeyler yapabiliriz.

Röportajcı: Bu dünyayı daha iyi bir yer hâline getirmek için hayranlarınızın ne yapması gerektiğini savunuyorsunuz?

Xiao Zhan: Bence hayır çalışması yapmak normal bir insanın vatandaşlık görevi olarak yerine getirmesi gereken şey. Özellikle benim gibi herkesin dikkatini çeken halk figürleri bu vatandaşlık görevini daha fazla yapmalıdır. Aslında, salgın sırasında evde karantinadayken  tıpkı herkes gibi salgının ilerlemesini her gün takip ediyordum. Bu süre zarfında, herkese yardım etmek. herkesi bir araya toplamak için uğraştım. Bu yardım projesi ekibi, tanıtım sitesini desteklemek için ekibimin yardımıyla hayranlar tarafından başlatıldı.  İyi niyetimi biraz yaymak için küçük bir platform kullanmak istedik. Aslında, hayır yapmak uzun vadeli bir şeydir ve sebat gerektirir. Gelecekte bu tür etkinliklere bizzat katılacağım. Umarım daha fazla insanı etkileyip katılmasını sağlayabilirim. Sıradan bir şey yapmak için hepimiz sıradan kalbimizi kullanalım.”