Xiao Zhan’ın Menajeri, AO3 Skandalının Arkasındaki Kişi Olduğunu Reddetti

1540

Xiao Zhan’ın AO3 tartışmasının üzerinden neredeyse 9 ay geçti. Xiao Zhan, aylarca süren karalama kampanyaları ve özürlerin ardından, CCTV performansları, yeni açıklama videoları ve yeni dizisinin çekimlere başlamasıyla yavaş yavaş geri dönüş yaptı. Ancak Xiao Zhan’ın menajeri Zhang Jing’in AO3 skandalına neden olan “Xia Zhui” fanfic yazarının arkasındaki kişi olduğuna dair söylentiler dolaşmaya başladığında 16 kasımda trend oldu. AO3 skandalı ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz: Sean Xiao’nun Popülerliği Siber Savaşta Zarar Gördü

Komplo teorisi, Xiao Zhan’ın stüdyosundaki çalışanlarından memnun olmadığı bildirilen bazı Xiao Zhan “hayranları” ile başladı. Böylece onları aramaya başladılar ve buldukları kişinin bilgilerinden biri Zhang Jing’in cep telefonu numarasıydı. Bir hayran, hesabını bulmak için “Douban’da Zhang Jing’in numarasına bakabildi ve adının Melody olduğunu keşfetti. Fanfic’in yazarının fonetik olarak Melody-dy-dy veya “mailedididi” olarak telaffuz edilecek olan “麦 乐 迪迪迪” olması nedeniyle Zhang Jing’in “Xia Zhui”nin yazarı olduğunu düşündüler. (Douban: Çin’de kullanıcıların Çin’deki film, kitap, müzik, son olaylar ve etkinliklerle ilgili bilgileri kaydetmesine ve içerik oluşturmasına olanak tanıyan bir Çin sosyal ağ hizmet sitesidir.)

Bu internet kullanıcısı, Zhang Jing’in bu planın arkasındaki kişi olduğunu ve Xiao Zhan’ı karalayacak bir fanfic yazmaları için başkalarına kasten talimat verdiğini söylemeye devam etti. Stüdyonun personeli AO3’ü bildirmek için hayranlarıyla iletişime geçecekti. Bununla birlikte, bu internet kullanıcısının teorisi, Zhang Jing ve stüdyonun durumun kontrolden çıkıp geri tepeceğini yani Xiao Zhan’ın Çin internet topluluğunun düşmanı hâline geleceğini akıl edemediklerini belirtiyor.

Xiao Zhan’ın menajeri 16 kasımda iddialara iki gönderi hâlinde yanıt verdi. İlk gönderi şöyleydi: “Çok aptalca, çok anlamsız! Başlangıçta bu tür saçma iddiaları açıklığa kavuşturmak istemedim. Bununla birlikte, bazı internet kullanıcıları çarpıtılmış ve uydurma söylentiler yaydılar. Hatta metne dayanarak “Xia Zhui” yazan kişinin ben veya başka biri olduğunu söylediler ve hatta stüdyonun bunun arkasında bir rolü olduğuna dair söylentiler yaydılar.”

“Soyadım Zhang, tek karakter, Jing. Benimle aynı adı taşıyan yüzbinlerce insan olabilir. İngilizce adı Melody, Çin’de bu ismi kullanan on binlerce insan olabilir. Şu andan itibaren bana Melody, Mailedi, Didi, Mailede deyin… sizler zaten adımı değiştiriyorsunuz. Sadece ben Zhang Jing adını kullanıyorum, sizin için bu karmaşayı kapatmam mümkün değil. Şu anda hakkımda dedikodulara yer verilen içerikteki toplam repost miktarı on binlere ulaştı. Dava açma kriterlerini tam olarak karşılar. Yasal işlem başlatma hakkım saklıdır!”

Zhang Jing, Douban’daki hesabını açıklayan başka bir gönderi yaptı ve şunları söyledi:

“Birincisi, hedef gösterilen cep telefonu numarası (orijinal Weibo silindi) benimdir. Bu e-postayı daha önce kullandım. Birkaç yıldır iptal edilen Douban hesabı da benim. Şu anda bir Douban kullanıcısı değilim.

İkincisi, AO3’e hiç kaydolmadım, hikâyeler yazmadım, “Xia Zhui” yazmadım, kimseye “Xia Zhui” yazmasını söylemedim.

Doğru olan doğrudur. Yanlış olan yanlıştır.

Söylentiler yaymak, olay uydurmak, başkalarının mahremiyetlerini hedef göstererek ihlal etmek utanmazca.”